REKLAMA
Kraj

Spotkanie historyczne o księdzu Blachnickim w RCK!

Był naprawdę dobry….spotkanie historyczne o księdzu Blachnickim

 

W ramach kolejnej edycji spotkań historyczno-wspomnieniowych “Bery i bojki o Rydułtowach” RCK “Feniks” zaprasza 19 czerwca o 18:00 na spotkanie z autorami książki  „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii Świętego Jerzego w Rydułtowach.

Kim był ksiądz Franciszek Blachnicki?

Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921–1987) jest zaliczany do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego w okresie PRL. Urodził się w dniu 24 marca 1921 roku w Rybniku. Przed wybuchem II wojny światowej był aktywnym uczestnikiem polskiego harcerstwa. We wrześniu 1939 roku, jako podchorąży Wojska Polskiego, uczestniczył w wojnie obronnej. W okresie okupacji niemieckiej podjął działalność konspiracyjną na terenie Górnego Śląska. Gestapo aresztowało go w czerwcu 1940 roku. Wówczas osadzili go w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, gdzie przebywał 13 miesięcy, z czego 9 miesięcy w kompanii karnej oraz przez prawie miesiąc w bunkrze głodowym. W marcu 1942 roku wyrokiem sądu niemieckiego został skazany na karę śmierci przez ścięcie gilotyną za działalność konspiracyjną przeciwko Trzeciej Rzeszy Niemieckiej. Po prawie 5 miesiącach pobytu w celi śmierci, został ułaskawiony, a karę śmierci zamieniono na 10 lat ciężkiego więzienia. Do końca wojny był osadzony w różnych więzieniach, a także obozach pracy przymusowej na terenie Niemiec.

Bery i bojki o Rydułtowach. Zapraszamy do RCK „Feniks”!

Po zakończeniu II wojny światowej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i w 1950 roku przyjął święcenia kapłańskie. Największym, jak również najbardziej dynamicznym dziełem życia ks. Franciszka Blachnickiego był oazowy Ruch Światło-Życie, w którym w latach 1964–1989 wzięło udział ok. 2 mln osób.

Powiązane artykuły

 

Był represjonowany przez władze komunistyczne w Polsce. Od lat 50-tych XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku był obiektem szykan, a także inwigilacji, które miały na celu ograniczenie zasięgu jego oddziaływania na polskie społeczeństwo, szczególnie na młodzież. Został skazany na karę pozbawienia wolności w 1961 roku, zaś po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, gdy pozostał na emigracji w Niemczech, prokuratura wojskowa wydała postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu i zarządziła poszukiwanie  listem gończym, zarzucając kapłanowi ,,działalność na szkodę interesów PRL”.

Ksiądz Franciszek Blachnicki i inicjatywy, które rozwinął…

Na emigracji w Calsbergu ks. Franciszek Blachnicki założył Instytut Niepokalanej Matki Kościoła, Ośrodek „Marianum”, a także „Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów”. Rozwijał też inicjatywy związane z działalnością Ruchu Światło-Życie.

Departament I MSW PRL umieścił wśród najbliższych współpracowników ks. Franciszka Blachnickiego w Calsbergu agentów, w tym o pseudonimach „Yon”, jak również „Panna”, wykonujących ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec, które polegały między innymi na ścisłej inwigilacji kapłana oraz podejmowaniu działań zmierzających do destrukcji podejmowanych przezeń przedsięwzięć.

Śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe, przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii, a także Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.

 

Kto poprowadzi spotkanie w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”?

Dr Mateusz Sobeczko

Urodzony w Rydułtowach, historyk i archiwista. Od 2012 roku jest pracownikiem Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Oddziału w Katowicach. W latach 2012-2014 oraz 2016-2017 pracownik naukowy w Zakładzie Historii Najnowszej po 1945 roku Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Angażuje się szeroko w promowanie nauki i historii, poprzez organizację konferencji, wystaw, wykładów, szkoleń i warsztatów.

Autor kilkunastu publikacji naukowych, w tym m.in. monografii: Polska Zjednoczona Partia Robotnicza w Katowicach wobec Kościoła katolickiego w latach 1970-1980. Katowice 2017, Kościół i parafia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu w latach 1980-2022, Katowice-Rydułtowy 2022 oraz współautorem książek: „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia rybnicka. Katowice-Rydułtowy (3 wydania w 2016, 2018 i 2020 roku), „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii Świętego Jerzego w Rydułtowach. Katowice-Rydułtowy 2018 oraz „Pionier w likwidacji niskiej emisji”. Ciepłownia Rydułtowy w latach 1993-2018. Katowice-Rydułtowy 2020. Jego zainteresowania badawcze skupiają się w kręgu historii Kościoła katolickiego, historii Śląska i okresu PRL-u. Prowadzi badania nad historią turystyki. Prywatnie kocha podróże, muzykę klasyczną, jak również malarstwo.

Mgr Patrycja Tomiczek

Historyk, nauczycielka, menedżer kultury, animator, jak również działaczka lokalna. Jest absolwentką Historii, specjalność nauczycielska UŚ w Katowicach. Swoje zainteresowania kieruje także w stronę historii XX wieku, zwłaszcza historii regionu. Członkini Stowarzyszenia Działań Lokalnych „Spichlerz”, zajmującego się pielęgnowaniem tradycji, lokalnej historii i dziedzictwa. Organizatorka, a także uczestniczka konferencji naukowych. Brała udział w pracach nad publikacją dra hab. Kazimierza Miroszewskiego i dra Mateusza Sobeczko „Jo był ukradziony”. Tragedia Górnośląska. Ziemia rybnicka. Uczestniczka wielu projektów, w ramach których współtworzy spektakle oraz widowiska historyczne. Redaktor naczelna wydawanego przez Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego periodyku studencko-doktoranckiego „Fax Historica”. Współautorka książki  „Był naprawdę dobry”. Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii Świętego Jerzego w Rydułtowach. Katowice-Rydułtowy 2018

Dr Mateusz Sobeczko, mgr Patrycja Tomiczek

 

Spotkanie historyczno-wspomnieniowe już 19-stego czerwca o godzinie 18:00 w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. Do zobaczenia!

 

Źródło: Materiały partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button