RegionWiadomość dnia

Staw Kalina nadal będzie śmierdział i truł? Na przetarg na rekultywację nikt się nie zgłosił!

Staw Kalina w Świętochłowicach śmierdzi jak śmierdział. I szybko to się nie zmieni. Na rekultywację ekologicznej bomby jest kasa – nie ma natomiast firmy, która by się tego podjęła. Na przetarg nie wypłynęła żadna oferta!

 

Sejmik wdepnął w KAŁUŻĘ, a prezydent Rybnika potknął się o alkomat. Zobaczcie nowe TOP 5 SILESIA FLESZ!

Czas mija, a w tym miejscu nic się nie zmienia. Staw Kalina w Świętochłowicach to jeden z większych problemów Świętochłowic. Zanieczyszczony zbiornik już kilka lat temu miał zostać zrewitalizowany, ale wykonawca prac poróżnił się z miastem i sprawa trafiła do sądu.

STAW KALINA ZOSTANIE WRESZCIE OCZYSZCZONY? JEST NA TO 69 MLN ZŁ!

Staw Kalina w Świętochłowicach jednak ożyje? Jest kolejna próba rewitalizacji ścieku [WIDEO]

Wydawało się, że nowy wykonawca zostanie wybrany pod koniec roku, ale na ogłoszony przez miasto przetarg nikt się nie zgłosił. Nowy prezydent zapewnia, że rekultywacja Kaliny jest jego priorytetem.

-Chce żeby ministerstwo jak i też eksperci z zakresu środowiska, ale też mieszkańcy byli w komitywie, która będzie decydowała o tym w jakiej formule i jak będzie realizowany staw Kalina (…) przede wszystkim muszę się wsłuchać w głos, który dochodzi od specjalistów co do dokumentacji technicznej, jaka została przygotowana. Mamy sygnały, że rzeczywiście należałoby dokonać pewnych korekt, ale to na spokojnie muszę przeanalizować i wystąpimy zaraz z drugim przetargiem – uspokaja Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

 

Szacuje się, że w Kalinie zalega ponad 20 tys. metrów sześciennych osadów dennych. Zanieczyszczona jest woda oraz ziemia wokół stawu. Efektem jest smród unoszący się w tym rejonie, który utrudnia życie mieszkańcom.

Ostatni przetarg zakładał, że rekultywacja zostanie przeprowadzona w formule zaprojektuj i wybuduj. Ogłosiły go poprzednie władze miasta. -Na ten cel pozyskaliśmy 59 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 7 mln zł bezzwrotnej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska a pozostała część to niskooprocentowana pożyczka i wkład własny. Całość zadania to ponad 70 mln zł – mówi Dawid Kostempski, były prezydent Świętochłowic wypowiedź archiwalna.

Szacuje się, że w Kalinie zalega ponad 20 tys. metrów sześciennych osadów dennych. Zanieczyszczona jest woda oraz ziemia wokół stawu
Szacuje się, że w Kalinie zalega ponad 20 tys. metrów sześciennych osadów dennych. Zanieczyszczona jest woda oraz ziemia wokół stawu

Rekultywacja stawu Kalina zaczęła się w 2014 roku, ale po kilku miesiącach zakończyła się rezygnacją wykonawcy. Nowy prezydent Świętochłowic zapowiada, że kolejny przetarg ogłosi tak szybko, jak to będzie możliwe.
(Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close