RegionWiadomość dnia

Strażnicy i policjanci. Bezpieczna ofensywa na katowickim Rynku [WIDEO]

Katowicka drogówka i Straż Miejska oraz Wojewódzki Inspektorat Ruchu Drogowego zorganizowała na Rynku w Katowicach akcję, dzięki której piesi mają zrozumieć, że noszenie odblasków to nie obciach, a rozglądanie się przed przejściem przesz ulicę, to nie staroświecka strata czasu.

 

-Jak jest zielone światło to można iść i nic więcej już nic nie robić? – pyta strażniczka miejska. -Trzeba iść, ale nie biegnąć. Trzeba iść szybkim krokiem i trzymać się dorosłego – mówi 7-letnia Zuzia Żegolewska. Między innymi na takie pytania odpowiadały dzisiaj dzieci podczas akcji kilku służb w Katowicach.

Na katowickim Rynku można było spotkać maskotki Policji, Straży Miejskiej i Wojewódzkiego Inspektoratu Ruchu Drogowego

Na katowickim Rynku można było spotkać maskotki Policji, Straży Miejskiej i Wojewódzkiego Inspektoratu Ruchu Drogowego. Chodziło o to, żeby przypomnieć pieszym jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Dla każdego oczywiste jest, że im szybciej kierowca zobaczy pieszego, tym lepiej. Dlatego każdy powinien nosić odblaski. -Jestem kierowcą i każdy, kto porusza się jakimkolwiek pojazdem i z drugiej strony a pieszego to jest to jak najbardziej element, który zapewnia bezpieczeństwo. Widoczność przede wszystkim tej osoby. Jeżeli ktoś „czarny” wyjdzie, to tak jak ten przysłowiowy kot – nie widać go, tak? – mówi Marian Klosek, mieszkaniec Katowic.

Na katowickim Rynku można było spotkać maskotki Policji, Straży Miejskiej i Wojewódzkiego Inspektoratu Ruchu Drogowego

Słowa pana Mariana potwierdzają policjanci. Z odblaskami wypadków może być mniej. -To, że są wcześniej widoczni pozwala, że kierowca ma więcej czasu na wykonanie bezpiecznego manewru, na ominięcie takiej osoby, bo niejednokrotnie piesi używając takich elementów są praktycznie niewidoczni i dopiero w ostatnim momencie kierowca ma okazję zobaczyć takiego pieszego. No i czasami dochodzi z tego powodu właśnie do tragicznych wydarzeń – mówi nadkom. Paweł Warchoł, KMP Katowice

W 2017 roku na katowickich drogach zginęło siedmiu pieszych. Początek 2018 roku pokazuje, że ta statystyka może być gorsza. (Łukasz Kądziołka)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close