Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Studio Filmów Rysunkowych przeszło gruntowny remont

Reksio, Bolek i Lolek czy Baltazar Gąbka – wszystkie te postacie powstawały tu, w Bielsku-Białej. I choć bajki z ich udziałem nie są już produkowane, to Studio Filmów Rysunkowych wciąż działa. Właśnie przeszło gruntowny remont – od weekendu będzie można zwiedzać nowoczesne Centrum Bajki i Animacji OKO. 

Można wejść i pokolorować ten bajeczny świat na swój sposób. Ograniczeniem jest tu jedynie wyobraźnia. I to nie bajka, a rzeczywistość.

– To przede wszystkim przestrzeń, na której mamy nadzieję będzie dochodzić do wymiany emocji, doświadczeń między młodymi i tymi nieco starszymi pokoleniami. Na naszych gości czeka dwupiętrowa wystawa opowiadająca o historii studia filmów rysunkowych, o twórcach którzy są ojcami naszych najpopularniejszych bohaterów, a także o procesie powstawania klasycznej animacji rysunkowej. – mówi Karolina Lorenc – wicedyrektor Centrum Bajki i Animacji OKO.

Wszystko zaczęło się od kreski. Pierwsza została postawiona jednak nie tu, a w eksperymentalnym studiu w Katowicach – 77 lat temu. Potem przeniosło się ono do Wisły, by chwilę później na stałe zagościć w Bielsku-Białej Pamięta to jeden z ówczesnych twórców, który pełnił także funkcję dyrektora. 

– Ja nie tylko czuję się historią, bo 47 lat tu przepracowałem, ale też człowiekiem który własnym filmem uratował to studio przed plajtą w 1993 roku. – mówi Zdzisław Kudła – b. dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Bo nie zawsze było wesoło. Jednak dzięki uporowi zarządzających i zaangażowaniu całego zespołu udało się ocalić to wyjątkowe miejsce. Jedyne tego typu państwowe studio w Polsce, które w swej długoletniej historii zrealizowało przeszło 1000 filmów. W 2015 roku przejęło je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

– Ja na tych bajkach wymyślonych, zrealizowanych i narysowanych tutaj się wychowałam. […] Mogę też powiedzieć, że to jest mam nadzieję nie ostatnia nasza inwestycja, nasz projekt w tym miejscu. – mówi Marta Cienkowska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt, którego budowa rozpoczęła się w lutym 2022r. Pierwszym krokiem był demontaż części starego budynku. Z nowym gmachem połączyła go przewiązka. Całkowity koszt – wraz z remontem siedziby wytwórni, wyniósł ok. 41 mln zł.

Centrum bajki i animacji będzie można zwiedzać od soboty 25 maja.

Autor: Magda Sincewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button