KrajRegion

Sukces lekarzy z Gliwic! Rozpoczynają operacje ratujące pacjentów onkologicznych

Chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą z rakiem, żeby się nie poddawali. Ja walczę kilkanaście lat i wierzę, że będzie dobrze – mówi pani Agnieszka Fronczak, pacjentka Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

 

Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25

Pani Agnieszka jest pierwszą pacjentką, która przeszła właśnie w tej placówce skomplikowaną operację endoprotezoplastyki onkologicznej polegającą na na wycięciu zmienionego chorobowo obszaru i wszczepieniu specjalnego elementu sztucznego przejmującego funkcję uszkodzonej struktury.

Dzięki temu eliminujemy przerzut do kości, który pojawił się u pani Agnieszki i robimy wszystko, co tylko możliwe, aby mogła odzyskać sprawność – tłumaczy dr Andrzej Baryluk, ordynator ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Liczba chorych onkologicznie, u których dochodzi do przerzutów w obrębie kości, niestety, wzrasta. Wiąże się to z bardzo poważnymi powikłaniami takimi jak przewlekły ból i złamania patologiczne.

U pani Agnieszki pojawiła się taka sytuacja, której chcieliśmy zaradzić przywracając jednocześnie sprawność i możliwość lepszego poruszania się – mówi dr Andrzej Baryluk.

W czasie operacji gliwickich ortopedów wspierał prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zwrócił uwagę na ogromne znaczenie podobnych zabiegów dla ratowania sprawności pacjentów onkologicznych.

Celem leczenia jest usunięcie guza przerzutowego z kości udowej, co pozwala na lepszą kontrolę leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na dłuższe życie. Kolejnym celem staje się przywrócenie funkcji operowanej kończyny poprzez rekonstrukcję ubytku kości powstałego po usunięciu nowotworu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie endoprotez onkologicznych. Pacjentka będzie pionizowana już następnego dnia po operacji, a po prawidłowym wygojeniu się rany pooperacyjnej będzie mogła bez przeszkód kontynuować leczenie onkologiczne. Liczymy zatem na powrót do aktywności ruchowej – dodał wybitny specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Większość chorób nowotworowych może powodować przerzuty do układu kostnego. Pojawienie się przerzutów do kości znacznie pogarsza jakość życia oraz rokowanie w zakresie przeżycia chorych. Bardzo często prowadzi do złamań patologicznych, które dodatkowo komplikują proces leczenia. Złamanie patologiczne powoduje nie tylko dysfunkcję narządu ruchu, ale przyspiesza rozwój choroby nowotworowej i skraca życie pacjenta.

Źródło: Szpital miejski nr 4 w Gliwicach

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Powrót dzieci do szkół. Są wytyczne ministerstwa

Osoby z rocznika 1953 mogą do 11 stycznia wnioskować o naliczenie nowej emerytury

Lekarze z Chorzowa, walczący z koronawirusem nie będą chodzić zarośnięci 😉

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close