AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Suplementy to nie leki! Łykamy ich jednak coraz więcej! Specjalne spotkanie 18 kwietnia w Śląskiej Izbie Lekarskiej [PROGRAM]

W poniedziałek, 18 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00 w Śląskiej Izbie Lekarskiej odbędzie się otwarty panel ekspercki dotyczący suplementacji pt.” Suplement to nie lek”. Ma on zapoczątkować cykl spotkań pod hasłem: „Nie żyj złudzeniami – zdrowie jest najważniejsze”.

 

Co roku na suplementy diety wydajemy miliardy złotych, czasem kosztem leków czy innych uzasadnionych wydatków. Mało jest dziś chyba ludzi, którzy nie sięgnęli po tego typu środki. Objęte tak szeroką  reklamą stały się „hitem” niejednej apteki. Często zapominamy jednak, że to nie lekarstwa.

 

Zaproszenie do dyskusji przyjęli:
prof. dr hab. n.med. Bogusław Okopień konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej, kierownik Katedry Farmakologii oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej SUM z wykładem pt.” Interakcje wielolekowe, czy raczej ryzyko polisuplementacji”

 

oraz

 

dr n. farm. Piotr Brukiewicz Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej z wykładem pt. "Suplementy 2016-fakty i mity okiem farmaceuty".

 

Gospodarzem i moderatorem panelu będzie dr n. med. Jacek Kozakiewicz Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach

 

Z raportu TNS Polska z 2014 roku dotyczącego świadomego samoleczenia w Polsce[i] wynika:

41 % badanych uważa, że suplementy leczą,
37 % badanych uważa, że suplement został sprawdzony względem skuteczności,
50% badanych uważa, że suplement jest tak samo kontrolowany jak leki,
66% badanych nie wie, że suplement nie ma badań potwierdzających jego działanie,
75 % badanych nie wie, że suplement można przedawkować.
Suplementami są środki spożywcze, które mają uzupełniać dietę, ale nie leczyć.
Powodem ich zażywania jest zwykle chęć poprawy kondycji, zmęczenie, nadwaga lub problemy zdrowotne jak np. wypadanie włosów.

Rynek suplementów diety jest ogromny. Ile tych produktów jest dokładnie, nie wiadomo. Szacuje się, że to nawet 15 tysięcy rodzajów preparatów. Ponieważ nie są lekami, nie podlegają takiej kontroli. Są badane tylko wyrywkowo.

Wszystkich zainteresowanych tematem organizatorzy konferencji zapraszają w poniedziałek,  18 kwietnia o godz.10.00 do Śląskiej Izby Lekarskiej, Katowice ul. Grażyńskiego 49a.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close