BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Susza w woj. śląskim. Atakuje zboża i truskawki

Soczyste, smaczne i zdrowe… przynajmniej w teorii. Choć sezon na truskawki trwa zazwyczaj od maja do końca lipca, to w tym roku rozpoczął się znacznie szybciej.

 

Truskawki 10-12 złotych za kilogram 

„W tym roku były bardzo wcześnie truskawki. Taki największy wysyp był dwa tygodnie temu. Mieliśmy w granicach 10/12 złotych za kilogram. A w tej chwili są już końcówki. To co ma trochę ktoś, to są już przywożone z Puław, z Pomorza, bo w naszych stronach nie ma już truskawek.” – mówi Ferdynand Gładysz, wystawca na targowisku w Katowicach.  A jak są, to nie każdemu smakują.

„No przede wszystkim jest dużo takich, które no są zepsute na dzień dobry. (…) Ja ostatnio mam takie szczęście, że co kupię i wsypią mi do takiej torebki papierowej, to przywożę błoto do domu” –  mówi Maria, mieszkanka Katowic
– „Zauważyłam, że są teraz nasze krajowe, bo wcześniej chyba były greckie, więc jeszcze chyba są. Bardzo często tu kupuję i bardzo mi smakują.” • mówi Dominika, mieszkanka Katowic

W Polsce w 15 województwach, w tym w Śląskiem, wystąpiła susza rolnicza

Zdania są różne, tak samo jak różne są odmiany. Truskawka Rumba, Malwina. Niezależnie od rodzaju, problem jest jeden. Wysokie temperatury.
„Upały absolutnie nie pomagają. Truskawki mają teraz na polach robione takie rzędy z parasoli, żeby ich nie spaliło.” – mówi Ferdynand Gładysz, wystawca na targowisku w Katowicach. 
Nie tylko truskawki. W Polsce w 15 województwach, w tym w Śląskiem, wystąpiła susza rolnicza. Trwała od 11 kwietnia do 10 czerwca. I choć deficyt wody poprawił się o 15 milimetrów przez ostatnie opady, to wciąż jej brakuje.

„Jeżeli chodzi o powiaty to w województwie śląskim to najgorsza sytuacja występuje w powiecie kłobuckim i zawierciańskim. W tych powiatach straty można powiedzieć wynoszą 20% jeżeli chodzi o plony w stosunku do plonów przy przeciętnych warunkach pogodowych.” – mówi dr hab. Andrzej Doroszewski, profesor Instytutu Uprawy i Nawożenia Gleboznawstwa. 
Susza dotknęła szczególnie uprawy zbóż jarych. Choć odczuli to lokalni rolnicy, to aktualnie wysokie temperatury sprzyjają uprawie niektórych roślin.

„Suchy maj spowodował znaczną redukcję plonów i traw. To na pewno odbije się na zbożach, a już lada dzień będą się zaczynać żniwa. W chwili obecnej wysokie temperatury i deszcz, który był na początku czerwca sprzyja bardzo na wzrost kukurydzy, ponieważ jest to roślina tropikalna. Ona uwielbia wysokie temperatury. Natomiast do tego szybkiego wzrostu i pełnego wigoru potrzebuje dużej ilości wody.” – mówi Dominik Machura, rolnik z powiatu będzińskiego. Blisko 40 tys. rolników wciąż czeka na rekompensatę za ubiegłoroczną suszę. Tymczasem pojawiają się postulaty, aby uruchomić pomoc już za obecny rok.

Autor: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button