reklama
DomKrajSilesia Flesz najnowsze informacje

Sztuczna, czy żywa? Jaką choinkę wybrać

reklama

Jaką choinkę wybrać? To pytanie co roku zadaje sobie wiele osób. Stawianie w domach żywych choinek jest postępowaniem zdecydowanie bardziej proekologicznym niż ustawianie drzewek sztucznych. 

 

 

Ludziom często wydaje się, że kupując żywą choinkę na Święta Bożego Narodzenia, niszczą las i żeby chronić środowisko, wybierają sztuczne drzewko. Nic bardziej mylnego – mówi Paweł Adamczyk, leśniczy w leśnictwie Górniki. Jak wyjaśnia, plantacje choinkowe są prowadzone przez Lasy Państwowe w takich miejscach, których nie da się wykorzystać w innych celach. Najczęściej są to tereny pod liniami energetycznymi. Zdarza się również, że choinki są sadzone na obszarach poprzemysłowych, uznawanych za zdewastowane. –Tam trudno wyhodować coś innego. Natomiast choinka będzie rosła, tyle że wolniej, dzięki czemu stanie się gęstsza i będzie ładniej wyglądała – dodaje.

Dodatkowo plantacje choinek zwiększają powierzchnię terenów zielonych, dzięki czemu absorpcja dwutlenku węgla jest większa. Rosnące drzewka nie emitują do atmosfery toksycznych substancji oraz nie pochłaniają energii i wody, tak jak ma to miejsce w przypadku produkcji sztucznych choinek.

reklama

Ścięta, czy w donicy?

Żywą choinkę można kupić praktycznie w każdym leśnictwie. Na stronie internetowej tej instytucji znajduje się lista leśnictw z danymi kontaktowymi.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Ceny oferowane przez Lasy Państwowe są niższe, niż np. w marketach, więc drzewka bardzo szybko się rozchodzą – podkreśla Sławomir Cichy. Trzeba jednak pamiętać, że żywa choinka w ogrzewanym pomieszczeniu już po dwóch, trzech tygodniach zacznie gubić igły. – Najdłużej utrzymają się jodła oraz świerk kłujący zwany srebrnym, potem sosna. Natomiast świerk pospolity najszybciej zacznie się sypać – mówi  Paweł Adamczyk.

Gatunek nie ma znaczenia, jeśli chcemy kupić choinkę w donicy z zamiarem przyozdobienia jej i postawienia w ogródku lub na balkonie. W minusowych temperaturach utrzyma się każde drzewko. W dodatku taką choinkę można potem zasadzić w ogródku lub na działce. Trzeba się jednak upewnić, że w donicy znajduje się korzeń, w przeciwnym wypadku choinka się nie przyjmie. Z tego względu choinki w donicach lepiej kupować w szkółkach lub w centrach ogrodniczych, niż w marketach.

A po świętach… [CO ZROBIĆ Z CHOINKĄ PO ŚWIĘTACH?]

Przychodzi jednak taki moment, że z choinki trzeba pościągać lampki i bombki. Jedni robią to już po 6 stycznia, czyli po święcie Trzech Króli. Inni czekają do Ofiarowania Pańskiego, które obchodzone jest 2 lutego. Wprawdzie tę sztuczną można schować w piwnicy i wykorzystać podczas kolejnych świąt, jednak wcześniej czy później i tak trzeba ją będzie wyrzucić, co jest szkodliwe dla środowiska.

Większość choinek wykonana jest z polichlorku winylu, czyli PCV. Utylizacja tego tworzywa jest możliwa, ale tylko w specjalnych instalacjach. Jeśli natomiast sztuczne drzewko trafi na wysypisko śmieci, będzie się rozkładało przez kilkaset lat, zatruwając glebę i wody gruntowe oraz emitując do atmosfery szkodliwe substancje np. związki chloru.

Po świętach należy ją po prostu postawić przy śmietniku, w miejscu, w którym składowane są odpady wielkogabarytowe.

Coraz więcej gmin i spółek zajmujących się utylizacją śmieci organizuje poświąteczne zbiórki choinek, które następnie są przerabiane na biomasę i wykorzystywane w celach energetycznych – mówi Paweł Adamczyk. W naszym województwie w minionych latach tego typu akcje prowadzone były m.in. w Katowicach oraz w Dąbrowie Górniczej.

Źródło: Śląsko-Dąbrowska Solidarność

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button