Tak tu było 15 lat temu. Co za zmiana!
Tak wyglądał teren po kopalni Katowice, gdzie powstała nowa siedziba NOSPR. Archiwalne zdjęcia Strefy Kultury
Archiwalne zdjęcia Strefy Kultury w Katowicach. 10 lat temu, w 2013 roku, orkiestra NOSPR dała swój ostatni koncert w sali przy Placu Sejmu Śląskiego. A rok później, 1 października 2014 roku oficjalnie otwarto w Katowicach pierwszy obiekt na ogromnej działce po kopalni Katowice. Była to właśnie nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, czyli NOSPR. Charakterystyczny czerwony budynek według projektu Tomasza Koniora z fenomenalną salą koncertową, nad której akustyką czuwał Yasuhisa Toyota z Nagata Acoustics, wpisał się już w krajobraz Katowic. Razem z Międzynarodowym Centrum Kongresowym i9 Muzeum Śląskim tworzą Strefę Kultury. Obok niej stoi ikona Katowic – Spodek. A za nią, w stronę Bogucic, powstają kolejne apartamentowce. Najwyższy z nich to wieżowiec Atala.
Wróćmy jednak do czasów, kiedy już nie działała tu kopalnia, a jeszcze nie było Strefy Kultury. Zobaczcie wideo i archiwalne ujęcia TVS z roku 2008. Kopalnia przestała fedrować w roku 1999. Przez kolejnych 10 lat teren ten był wielkim, darmowym parkingiem. Pusty plac, zrujnowane, pokopalniane budynki. 24-piętrowe bloki Gwiazdy, niektóre jeszcze przed remontem, podobnie jak bloki przy Uniwersyteckiej. Nie był to piękny widok.
Budowę siedziby NOSPR-u rozpoczęto w 2012 roku. Swoją ceglaną, czerwoną elewację zawdzięcza 410 tysiącom sztuk cegieł klinkierowych, które wypalono w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w cegielni na Dolnym Śląsku.
Z kolei jeśli chodzi o Muzeum Śląskie, pierwszą łopatę wbito tu w lipcu 2011 roku. W listopadzie 2011 rozpoczęła się budowa MCK. Oba obiekty oddano do użytku w roku 2015.
Katowice 15 lat temu. Dworzec
Pamiętacie jeszcze taki dworzec w Katowicach? To wcale nie było tak dawno WIDEO I ZDJĘCIA