Taki strajk był tylko jeden. Minęło 35 od wydarzeń w kopalni KWK Piast
Strajk w kopalni KWK Piast był odpowiedzią na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, zmilitaryzowanie kopalni oraz zawieszenie działalności wszelkich organizacji i stowarzyszeń. Był spontaniczny ale świadomy.
Rozpoczął się 14 grudnia 1981 r. od masówki w kopalnianej cechowni. Wszystko po tym, kiedy zatrzymano działaczy zakładowej Solidarności. Pierwsi górnicy rozpoczęli strajk 650 metrów pod ziemią. Tym, którzy pracowali na poziomie 500 metrów, dyrekcja uniemożliwiła zjazd na niższy poziom. Nie mogąc zjechać klatką szybową, schodzili po drabinach 150 m niżej. Także kolejna zmiana dołączyła do strajku. W sumie protestowało dwa tysiące górników.
W czasie trwania strajku rozpuszczono pogłoski o planowanym zalaniu kopalni, albo użyciu gazu. Ograniczono także dostawy żywności. Zanim strajk się zakończył zrezygnowało z niego około tysiąca górników.
Wyjechali na powierzchnię 28 grudnia, po uzyskaniu od władz gwarancji bezpieczeństwa. Niemal natychmiast zostali łapani przez milicję. Musieli pisać podania o ponowne przyjęcie do pracy.
Obchody 35 rocznicy strajku KWK Piast:
14 GRUDNIA 2016 r.
W dniu 14 grudnia o godzinie 6:00 na cechowni poziomu 500 odbędzie się uroczysta masówka, następnie o godzinie 10:00 zostanie przeprowadzona sztafeta uliczna ,,Ocalić od zapomnienia”, w której udział wezmą między innymi, Przewodniczący Związku Zawodowego Solidarność Bogusław Hutek , Związku Zawodowego Pracowników Dołowych Jerzy Demski, Strajkujący w 81 roku górnicy oraz Dominik Kolorz Przewodniczący Śląsko Dąbrowskiej Solidarności, Witold Bańka Minister Sportu i Turystyki, Jarosław Wieczorek Wojewoda Śląski, Roman Polko Generał dowódca jednostki Grom, Weronika Nowakowska Wicemistrzyni Świata w biatlonie, Mariusz Czerkawski Reprezentant Polski w hokeju, Jan Pospieszalski dziennikarz publicysta, tenisistki siostry Agnieszka i Urszula Radwańska . Start ulicznego biegu będzie z Ronda im. Strajku Górników KWK ,,Piast’’, a metą zakończeniem biegu Pomnik Upamiętniającym Ofiary Pacyfikacji KWK ,, Wujek’’ tam też odbędzie się wspólna modlitwa uczestników biegu, którą to modlitwą uczestnicy oddadzą hołd dla bohaterskiego oporu strajkujących Górników kopalni Piast, jak również upamiętnią zastrzelonych górników z kopalni Wujek.
15 GRUDNIA 2016r.
W dniu 15 grudnia 2016r. o godzinie 10:00 w Bieruniu w kościele pod wezwaniem Świętej Barbary odbędzie się Msza Święta w intencji wszystkich obecnych i byłych pracowników kopalni Piast. Następnie w Powiatowym Zespole Szkół o godzinie 12:00 uroczystą Akademią, na którą zaproszenie otrzymali Pan Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i Pani Premier Beata Szydło zakończą się obchody upamiętniające najdłuższy powojenny strajk w górnictwie, którym to załoga kopalni Piast sprzeciwiła się wprowadzonemu stanowi wojennemu w 1981 roku w Polsce.