Silesia Flesz najnowsze informacje

Tańszy kredyt hipoteczny. Ustawa przyjęta przez Sejm

-Polacy będą korzystać z tańszych kredytów. To dzięki zaproponowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości likwidacji możliwości pobierania przez banki dodatkowych opłat. Sejm przyjął 5 sierpnia br. nowe przepisy – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

 

 

Po nowelizacji ustawy Prawo bankowe banki będą musiały zwracać kredytobiorcom dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. 

– Przygotowaliśmy te przepisy, wychodząc naprzeciw potrzebom kredytobiorców będących w trudnej sytuacji finansowej. Po tych zmianach spłacający kredyty wyraźnie odczują to w swych kieszeniach – stwierdził Zbigniew Ziobro.

Powiązane artykuły

Zarówno posłowie, jak i senatorowie poparli ustawę. Zmiany przyjęte przez Senat zakładają, że również koszty ponoszone przez osoby, które podpisały umowę kredytową i teraz oczekują na wpis hipoteki do księgi wieczystej, mogą być beneficjentami wprowadzanego rozwiązania. O zapis, by nowe przepisy  dotyczyły nie tylko osób zaciągających kredyt po wejściu w życie ustawy, zabiegało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Koniec opłaty „za czekanie”

Dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego miały charakter nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego. Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją – podkreśla wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

Nowelizacja przepisów kończy z naliczaniem przez bank dodatkowego kosztu kredytu „za czekanie”. Po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank zwróci kredytobiorcy pieniądze lub zaliczy je na poczet jego zobowiązania kredytowego. Nowe przepisy zapewniają w ten sposób ochronę konsumentom.

Wielkość oszczędności związanych z kredytem będzie sprawą indywidualną, zależną od poszczególnych umów z bankiem.

Krótsze oczekiwanie na wpis

Jednocześnie Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania, które skrócą oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej. Będzie to możliwe m.in. dzięki powierzeniu notariuszom takich wpisów jak wyodrębnienie nowej nieruchomości lokalowej i wpis hipoteki. 

To rozwiązanie pozwoli na szybsze załatwienie sprawy, a sądy odciąży od nadmiaru postępowań. Będzie dobrowolne. Każdy zainteresowany albo – jak dotychczas – za pośrednictwem notariusza złoży do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej, albo – korzystając z nowej możliwości – wystąpi do notariusza, aby ten dokonał wpisu. Wpis sporządzony przez notariusza będzie tożsamy w skutkach z wpisem dokonanym przez referendarza sądowego.

Usprawnimy w ten sposób pracę najbardziej obciążonych wydziałów wieczystoksięgowych i zmniejszamy czas oczekiwania na wpis do księgi – czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Mniejsze obciążenie sądów

Ponadto nowe regulacje przyznają notariuszom prawo wydawania tzw. notarialnych nakazów zapłaty, co zmniejszy obciążenie sądów. 

Zakończyły się już konsultacje społeczne, opiniowanie i uzgodnienia międzyresortowe tego projektu zmian w prawie o notariacie. W najbliższym czasie zostanie on przedstawiony Radzie Ministrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button