reklama
Kategorie

Tarcza antyinflacyjna to hit czy kit? Zapytaliśmy mieszkańców Zagłębia [WIDEO]

Od 1 lutego w życie wchodzi tarcza antyinflacyjna 2.0. Zgodnie z zapowiadanymi przez rząd zmianami, od dziś kierowcy na stacjach paliw płacą mniej, ponieważ VAT na paliwo obniżono z 23 do 8%. W województwie śląskim cena za litr paliwa oscyluje po obniżce w granicach 5,19 zł.

 

I o ile kierowcy mogą być zadowoleni, tak pozostali konsumenci, którzy z nadzieją na niższe ceny wyruszyli dziś na zakupy czuli raczej rozczarowanie. Choć i tu oczywiście zdania są podzielone. Wedle nowych przepisów podatek VAT na żywność został obniżony do zera i dotyczy on m. in. produktów mięsnych, zbożowych, warzyw oraz owoców.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wraca nauka zdalna! W szkołach tylko klasy 1-4! MEN podało termin

Park Śląski z nowej nazwy wyrzucił gen. Jerzego Ziętka. W Chorzowie zawrzało z oburzenia!

Możesz kupić auto Jana Kobuszewskiego. Drogo, bryka z lat 90., a ludzie się o nią biją

– Nie obniżki, tylko podwyżki. To jest wstyd i hańba, żeby głosić w telewizji, mówili o obniżkach a są podwyżki. Wyższe ceny, przeciwnie. No przykro nam, myśmy się też nastawiły na to, że troszkę zaoszczędzimy, ale niestety – mówią Terasa i Maria, mieszkanki Sosnowca.

– Wie pani co, strasznie małe, strasznie małe. No ileż to jest? Jak dwa złote kosztuje produkt, 10% jest ile? 20 groszy to 5% jest 10 groszy, to co to jest? – mówi Wiesława, mieszkanka Sosnowca.

– Tu byłam w mięsnym, jest taniej, nic nie jest podniesione. Są ceny nawet tańsze w tym sklepiku. Zależy na czym, ale jak było 30 zł to ja dzisiaj kupiłam za 22 kiełbaskę na przykład – mówi Gabriela, mieszkanka Sosnowca.

– To są naprawdę minimalne, to są groszowe sprawy. No powiedzmy tam 5, 6 groszy na produkcie nie więcej – mówi Małgorzata, mieszkanka Sosnowca.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej przedsiębiorcy są zobowiązani do informowania klientów w sposób czytelny, że stawki VAT dla określonych grup towarów zostały obniżone. Tarcza ma przeprowadzić konsumentów przez okres największej dynamiki wzrostu cen, tak by w portfelach zostało więcej.

– Największe skutki oczekiwane będziemy dodawać w odniesieniu do gospodarstw niezbyt zamożnych, a można by powiedzieć, że bardziej ubogich. Dlatego, że w ich przypadku struktura wydatków jest określona i w tym sensie, że odsetek wydatków na żywność – czyli na dobra podstawowe oraz koszta związane z utrzymaniem mieszkania są względnie wysokie w relacji do wszystkich wydatków. Więc wydaje się, że w odniesieniu do nich,do tych gospodarstw to efekty te oczekiwane mają być największe – mówi dr Jarosław Wąsowicz, Katedra Analiz i Prognozowania Rynku Pracy UE w Katowicach.

Jak długo efekty te będziemy mogli obserwować, to pokażą najbliższe miesiące. W pierwotnym założeniu obniżka VAT w ramach tarczy ma obowiązywać przez pół roku, jednak ekonomiści nie wykluczają, że rząd może ją przedłużyć. Warto podkreślić, że z dniem 1 lutego przedłużona zostaje obowiązująca już do 5% obniżka VAT na prąd, a do zera obniżono podatek za gaz i do 5% na ciepło.


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button