KategoriaKrajRegionWiadomość dnia

Tarnowskie Góry: Trzy auta skradzione jednego dnia! Co zrobić, by nie dać się złodziejowi?

W jaki sposób mamy postępować i co należy zrobić aby skutecznie chronić samochód przed kradzieżą. Głównie stosujemy zabezpieczenia techniczne i elektroniczne w postaci różnych alarmów, blokad kierownicy, skrzyni biegów. Poprzez zmianę niektórych naszych przyzwyczajeń czy złych nawyków, możemy w skuteczny sposób uchronić nasze auto przed kradzieżą.

13 sierpnia policjanci odebrali trzy zgłoszenia o kradzieży pojazdów z terenu powiatu tarnogórskiego. W pierwszym przypadku nieznany sprawca przy ul. Szwedzkiej ukradł samochód marki Ford Focus o wartości 70 tyś. zł. Na ulicy Ułańskiej zostało skradzione Audi A4 o wartości 40 tys. zł. Natomiast na ul. Morcinka sprawcy ukradli Peugeota 3008 o wartości 45 tyś. Samochody stały na parkingach niestrzeżonych. Czwarty pojazd został skradziony 14 sierpnia w Pyrzowicach przy ulicy Równoległej. Tym razem łupem złodziei padło Audi Q5 o wartości 80 tys. zł.

PAMIĘTAJ !
 • samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem; dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi.
 • jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane; natomiast w nocy – dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych.
 • istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła.
Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:
 • sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta,
 • włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
 • bagaże tj. torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei (dotyczy to też zakupów pozostawianych w aucie przed sklepami). Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania.
 • jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten zabieramy ze sobą, a nie chowamy do schowka czy pod fotel,
 • odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu we wnętrzu.
 • parkując na posesji czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce.
Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy:
 • pozostawiać torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy kanapie z tyłu,
 • zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
 • zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu;
 • pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby;

Pamiętaj! Dokładnie rozważ wszelkie próby zatrzymania Cię przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę Twojego auta. Może to być próba napadu. Lepiej dojechać do najbliższej, większej stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd.

Źródło: KMP Tarnowskie Góry

OGLĄDAJ SILESIA FLESZ:

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close