To był ostatni taki budynek w Katowicach. Burzą brutala z Granicznej ZDJĘCIA
Ostatni brutal Katowic do wyburzenia. To koniec monumentalnego budynku architekta Stanisława Kwaśniewicza.
Kręcone schody, pergola na dachu, atria, balkony. To ostatni przedstawiciel nurtu, zwanego brutalizmem w Katowicach. Jego żywot właśnie dobiega końca. W sierpniu 2022 zaczynie się faktyczna rozbiórka budynku przy Granicznej 32. Do 20 września ma po nim nie być ani śladu i tak zniknie ostatni brutal Katowic.
Znacie ten budynek? Na pewno. Rozłożysty, płaski, tuż obok Biblioteki Śląskiej i parku Holzego. Od lat w ruinie. Architekci i fani architektury brutalistycznej są załamani, bo liczyli, że uda się ten obiekt ocalić. Mieszkańcy pobliskiego osiedla Paderewskiego – zadowoleni, że wreszcie ktoś coś z tą ruiną robi.
Co dalej? Na początku sierpnia 2022 trwały przygotowania do burzenia, które ma zacząć się w pierwszej połowie sierpnia. Wedle tablicy, prace zakończą się we wrześniu. Działkę kupił Murapol. To deweloper, który postawił w Katowicach m.in. osiedla przy Dolinie 3 Stawów czy na Dębowych Tarasach. Na razie Murapol nie zdradza, co chce tu stawiać i kiedy. Ale po okolicy krążą plotki, że i pobliskie centrum handlowe Belg z lat przełomu lat 80. i 90. też ma iść do wyburzenia i powstanie osiedle.
Graniczna 32. Historia
Budynek powstał w 1977 roku. Zaprojektował go Stanisław Kwaśniewicz, ten sam architekt, który był autorem projektu kina Kosmos w Katowicach, Niebieskich Bloków na Koszutce, Separatora, Ślizgowca czy BWA. I autorem projektu stojącego nieopodal kościoła przy Granicznej. To miała być siedziba Śląskiego Instytutu Naukowego. I była nią, choć krótko.
-Ze względu na trudną lokalizację blisko ruchliwego węzła komunikacyjnego i małą działkę pracownie naukowe i sale konferencyjne zostały otwarte na wewnętrzne patia. Szkieletową konstrukcję oparto na module połączonych przegubowymi łącznikami kwadratów. Niski, zwarty gmach zyskuje na lekkości dzięki ścięciu brzegów bryły oraz oparciu konstrukcji na słupach. Trójkątne nacięcia fasady dynamizują budynek i stanowią jego główną dekorację – opisuje architekturę brutala z Katowic magazyn culture.pl
CZYTAJ TEŻ NA TVS.PL
SŁYNNY ARCHITEKT WYBUDUJE OSIEDLE W ZAKAZANEJ DZIELNICY
EPICKI ZACHÓD SŁOŃCA NAD HUTĄ KATOWICE
Sama instytucja, która zajmowała się badaniami historii czy folkloru Śląska, zakończyła działalność w 1992 roku. Następnie budynek miał trzech właścicieli. Byli to Totalizator Sportowy, Kredyt Bank oraz prywatna osoba. Obecnie właściciel jest już jeden – Murapol.