Silesia Flesz najnowsze informacjeśrodowisko

Tony śmieci po Wszystkich Świętych

Tony śmieci na cmentarzach po Wszystkich Świętych. Najpierw wysyp kwiatków i zniczy, później wysyp śmieci. Taki widok to rzeczywistość każdego roku po Wszystkich Świętych.

Obserwując najbliższe otoczenie cmentarzy w regionie bałaganu takiego, jaki znamy sprzed laty nie ma, to poświątecznych odpadów wciąż jest dużo i wiele z nich to odpady niesegregowane. Według danych stowarzyszenia Polski Recykling, po pierwszym listopada z każdego grobu powstaje od trzech do dziewięciu kilogramów odpadów.

Miejskie zakłady oczyszczania miasta do obchodów święta zmarłych przygotowują się dużo wcześniej. Prace porządkowe nie kończą się również z dniem 2 listopada, bo tak naprawdę wywóz odpadów „wyprodukowanych” przez świąteczny czas trwa jeszcze przez przynajmniej kolejnych kilka dni. I tak na przykład w Mysłowicach tylko do końca października ze wszystkich cmentarzy łącznie wywieziono blisko 90 ton odpadów.

Odpady niesegregowane przyczyniają się do zwiększenia kosztów ich wywozu. Jak przyznają zakłady oczyszczania miast, ceny względem poprzednich lat znacząco wzrosły choć w przypadku mysłowickich nekropolii, to klienci komercyjni.

Ekologiczne rozwiązania na cmentarzach

Na wielu cmentarzach funkcjonują ekologiczne rozwiązania, które raz użytym przedmiotom dają drugie życie w myśl idei zero waste. Ustawiono tam brązowe pojemniki przeznaczone do składowania odpadów zielonych biodegradowalnych, tj.: gałęzi drzew i krzewów, skoszonej trawy, liści, kwiatów, kory itp. Nie należy wrzucać do nich takich przedmiotów, jak opakowania foliowe, doniczki, ziemia oraz pozostałości po wiązankach pogrzebowych, czyli wstążek, szarf i drutów.

Powiązane artykuły

W dokumencie przedstawiono kilka propozycji, w jaki sposób bliscy mogą upamiętnić swoich zmarłych, dbając o środowisko:

  • zapal jedną lampkę – nie potrzeba wielu zniczy, aby wyrazić szacunek,
  • wybierz naturalne dekoracje – gałązki, suszone kwiaty czy owoce jesieni są piękne i ekologiczne,
  • zrób stroik samodzielnie – używaj naturalnych materiałów, unikaj plastiku,
  • wybieraj szklane znicze lub stwórz własny z wosku pszczelego lub sojowego,
  • segreguj odpady – zwracaj uwagę, gdzie wyrzucasz wypalone znicze i sztuczne kwiaty.

Źródło: Unia Metropolii Polskich wraz z Polską Radą Ekumeniczną oraz Inicjatywą (Nie)zapomniane cmentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button