Kategorie

Trochę się pozmieniało. Już nie jesteśmy użytkownikami wieczystymi, a właścicielami [WIDEO]

Od nowego roku już nie jesteśmy użytkownikami wieczystymi, a właścicielami. Zmiany dotyczą mieszkań, domów i kamienic znajdujących się na działkach oddanych w użytkowanie wieczyste przez gminę lub skarb państwa.

 

-Najważniejsze jest to, że właściciele tak naprawdę nie muszą robić nic. Urząd miasta jest zobowiązany do końca grudnia 2019 wydać każdemu użytkownikowi wieczystemu zaświadczenie o tym, że nastąpiło przekształcenie. To zaświadczenie trafia również do sądu, do wydziału ksiąg wieczystych, więc tutaj zarówno w księgach wieczystych jak i w ewidencji gruntowej budynku te zmiany są wykonywane z automatu – mówi Adrian Kasprzak, inspektor Wydziału Zarządzania Nieruchomościami UM Chorzów.

Jeśli jednak ktoś chciałby sprzedać nieruchomość, będzie musiał złożyć wniosek o specjalne zaświadczenie. Urząd będzie miał obowiązek wydać je w terminie 30-u dni od dnia złożenia wniosku. Dodatkowo, przez 20 lat, płacić trzeba będzie tak zwaną opłatę przekształceniową. Jej wysokość jest równa rocznej opłacie za użytkowanie wieczyste.

-Na skarbie państwa ustawodawca przewidział bonifikatę. Ta bonifikata w pierwszym roku wynosi 60%. W kolejnych latach będzie malała o 10%. Tutaj należy zwrócić się do nas o spłatę jednorazową – bo to oczywiście dotyczy spłaty jednorazowej tych 20 opłat rocznych. Z tym, że taki wniosek musi być złożony po otrzymaniu zaświadczenia. Lepiej nie wyprzedzać tego faktu, ponieważ nie wszystkie nieruchomości podlegają przekształceniu – mówi Sławomir Walke, Kierownik Referatu Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości UM w Bytomiu.

Bonifikatę za jednorazową spłatę opłaty przekształceniowej przygotowały także niektóre samorządy. W Katowicach, Zabrzu czy Sosnowcu działa ona na tych samych zasadach, co bonifikata zastosowana przez skarb państwa. Ale np. w Bytomiu bonifikaty nie będzie.

W Bytomiu wysokość tych opłat nie była waloryzowana od wielu lat i one stoją na niższym niż w innych miastach poziomie. Przeciętnie to jest około 30 złotych i licznie od tej kwoty bonifikaty jest mało sensowne, bo więcej wydalibyśmy pewnie na papier z informacją o bonifikacie niż na wartość tej bonifikaty – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Po spłacie opłaty przekształceniowej użytkownikom pozostanie do zapłaty wyłącznie podatek od nieruchomości, który w związku z przekształceniem nie ulegnie zmianie. Na innych zasadach przekształcenie odbywa się w przypadku przedsiębiorców czy spółdzielni mieszkaniowych.(Sandra Hajduk)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button