Kategorie

Trzeci hangar i kolej na lotnisko w Pyrzowicach

Kolejne inwestycje w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” w Pyrzowicach. Trwa budowa trzeciego hangaru w Pyrzowicach. To kolejny etap rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów w katowickim porcie lotniczym. Hangar zostanie oddany do użytku w drugim kwartale 2022 roku.

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie prawie 9,3 tysięcy metrów kwadratowych, a kubatura około 122 tysięcy metrów sześciennych. Wewnątrz znajdą się dwie zatoki serwisowe dla samolotów o maksymalnej wielkości Airbusa A321neo, a także liczne pomieszczenia warsztatowe (m.in. lakiernia, szlifiernia, kompozytownia) i magazynowe. Budynek wyposażony będzie także w dwukondygnacyjne zaplecze biurowo-socjalne wraz z częścią przeznaczoną pod prowadzenie szkoleń. Generalnym wykonawcą inwestycji jest „Promus Ruda Śląska” sp. z o.o.

Budowa trzeciego hangaru to druga faza rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów, która rozpoczęła się w marcu 2020 roku. Wystartowała wtedy inwestycja „pps hangary”, czyli budowa płyty postojowej o powierzchni 6,4 ha ze stanowiskami dla 9 samolotów kodu C, czyli wielkości np. Boeinga 737 lub Airbusa A320. Inwestycja zakończy się w czwartym kwartale br. Po południowej stronie nowej płyty znajduje się działka przeznaczona pod dwa nowe hangary, w jej zachodniej części powstaje nowy obiekt.

– Pandemia koronawirusa nie przerwała najważniejszych prorozwojowych inwestycji w Katowice Airport. Od prawie piętnastu lat tworzymy kompleksową infrastrukturę – to znaczy, że budujemy nie tylko pod obsługę ruchu pasażerskiego, inwestujemy także w rozwój strefy cargo i bazy do obsługi technicznej samolotów. Dzięki temu Pyrzowice nie są zależne tylko od ruchu pasażerskiego, a to powoduje, że w czasie bardzo głębokiego kryzysu branży lotniczej łatwiej jest nam zachować płynność finansową. Zdecydowaliśmy o budowie trzeciego hangaru dlatego, że w kryzysowym 2020 roku zakończyliśmy negocjacje i podpisaliśmy długoterminową umowę najmu tego obiektu. Jego użytkownikiem będzie linia lotnicza Wizz Air, czyli najstarszy i największy niskokosztowy przewoźnik w Pyrzowicach – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Trwają także prace na torach między Siewierzem a Pyrzowicami. To następny odcinek budowy kolejowego połączenia do portu lotniczego „Katowice Airport”. Już widać efekty robót na łącznicy koło Zawiercia. Do portu lotniczego kursować będą zarówno pociągi pasażerskie, jak i towarowe. W kwietniu wykonawca rozpoczął roboty na liczącym 11 kilometrów odcinku między Siewierzem a terenem przyszłej stacji Pyrzowice Lotnisko. Przy pomocy maszyn przygotowywany jest teren do ułożenia nowego toru. Pierwsze prace obejmują m.in. demontaż szyn i podkładów. Nowe materiały są już dowiezione i przygotowane m.in. na stacji w Siewierzu. Poza nowym torem wykonana będzie elektryfikacja linii oraz zamontowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Kontynuowane są prace na łącznicy między stacją Zawiercie a linią na lotnisko. Roboty nie wpływają na rozkładowy przejazd pociągów na trasie Dąbrowa Górnicza – Zawiercie – Częstochowa. Poza robotami torowymi wykonywana jest elektryfikacja trasy. Konieczne jest przygotowanie fundamentów i konstrukcji sieci trakcyjnej. Na łącznicy są już zamontowane słupy, na których będą rozwieszane przewody. Prace obejmują także most kolejowy w Zawierciu. Gotowa jest nowa betonowa konstrukcja. Wykonawca zabezpiecza teren i otoczenie mostu. Zakończenie prac na tym obiekcie planowane jest na koniec czerwca. Efektem inwestycji będzie dojazd koleją – najbardziej ekologicznym rodzajem transportu zbiorowego – do portu lotniczego „Katowice Airport”. Przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska to 23 min, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie ok. godzinę. Dostęp do kolei zwiększa stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Z myślą o wygodzie podróżnych zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu powstanie nowy peron. Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Projekt ma istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei jako ekologicznego transportu.

Linia będzie ważną trasą obsługującą bocznicę towarową CARGO MPL Katowice oraz dwie bocznice w Siewierzu. Projekt pozytywnie wpłynie na transport towarów drogą kolejową i lotniczą. W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Inwestycja obejmie 52 obiekty inżynieryjne i 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Wartość inwestycji „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” to 660 mln zł netto, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w II kwartale 2023 roku.

Źródło i foto: Śląskie.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Będzie żegnał go cały Śląsk, zawyją wszystkie radiowozy. W piątek odbędzie się pogrzeb zastrzelonego policjanta z Raciborza

Koniec noszenia maseczek już bliski! Jeszcze tylko rozporządzenie i 15 maja ściągamy!

Zabójstwo policjanta w Raciborzu: Jest areszt dla podejrzanego o zastrzelenie policjanta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button