Kategorie

Unikalne bunkry z Piekar Śląskich pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Kolejne dwa bunkry należące do tzw. Obszaru Warownego „Śląsk” zostały objęte ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi o schron bojowy nr. 52 w Dobieszowicach i umocnienia obronne w Wymysłowie w okolicy Piekar Śląskich.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Konsekwencją wpisania tych schronów do rejestru zabytków jest obowiązek uzyskiwania pozwolenia na wszelkie działania przy tego typu obiektach. Korzyścią dla posiadacza obiektów jest możliwość ubiegania się o ewentualne dofinansowanie mówi Mirosław Rymer, rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Powiązane artykuły

Np. na remonty czy rewitalizację. Marzeniem członków stowarzyszenia Pro Fortalicium, dbającego o zabytki obronne województwa śląskiego, jest zachowanie dziedzictwa całego Obszaru Warownego „Śląsk”, który liczy około 180 pozycji obronnych.

Wojewódzki Konserwator Zabytków bierze pod skrzydła bunkry z Piekar Śląskich
Wojewódzki Konserwator Zabytków bierze pod skrzydła bunkry z Piekar Śląskich

– Jest to jedyna linia obronna tego typu wybudowana w okresie II Rzeczpospolitej, która istnieje do dnia dzisiejszego. Są to świadkowie naszej narodowej tradycji, więc trudno o nie nie dbać – mówi Dariusz Pietrucha, stowarzyszenie „Pro Fortalicium”.

Budowa Obszaru Warownego „Śląsk” została rozpoczęta w 1933 r., a jej głównym celem było powstrzymanie agresji III Rzeszy na Polskę. Budowy nigdy w pełni nie ukończono, ze względu na wybuch II Wojny Światowej.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Likwidacja górnictwa coraz bliżej. Związkowcy o krok od porozumienia z rządem ws. umowy społecznej

Skarb odkryty w dachu kamienicy! Sensacyjne odkrycie w Będzinie! [WIDEO]

Katowice: Będzie podwyżka cen śmieci. Jaka? Urzędnicy jeszcze nie wiedzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button