Upalne dni, gorące noce, afrykańskie temperatury na Śląsku i ostrzeżenie przed upałami z IMGW!
Mamy upalne lato a temperatura powyżej 30 stopni może być bardzo niebezpieczna, dlatego dla województwa śląskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia w skali trzy stopniowej. W dzień nawet 32 stopnie a w nocy temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni. Jak podają meteorolodzy, tak wysokie temperatury spowodowane są napływem bardzo ciepłego zwrotnikowego powietrza do Polski.
Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!
-Ta sytuacja będzie jeszcze przez przynajmniej trzy dni, bo tak naprawdę do piątku. W sobotę nieco się ochłodzi, ale dosłownie na moment, aby w niedzielę znowu napłynęło do nas cieplejsze powietrze. I znowu termometry wskazywały 30, 31 stopni Celsjusza – informuje Grzegorz Walijewski, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Specjaliści apelują, aby w tych dniach oszczędnie i bezpiecznie korzystać z uroków lata. Na szkodliwe działanie upałów najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze.
-Szczególnie jest to obciążone ryzykiem, jeżeli osoby chorują na choroby układu krążenia, najbardziej. Ale również jak są chorzy na niewydolność nerek. No nie mówiąc o takich chorobach jak nowotworowe, którzy pozostają na cyklach leczenia chemioterapii, na radioterapii albo są po zabiegach operacyjnych – mówi dr n.med. Anna Osławska – Dzierżęga, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne SUM w Katowicach.
Nie każdemu jednak takie upały przeszkadzają i wciąż wiele osób nie rezygnuje ze słońca.
-Ja lubię taką pogodę, oczywiście. I właśnie przyjeżdżam tu od czasu do czasu, popływać. A jaki sposób na radzenie sobie? No oczywiście cień, woda, nie za dużo na słońcu i korzystać – z wody przede wszystkim – mówi Jerzy, plażowicz.
-Przede wszystkim nawadnianie i krem z odpowiednim filtrem, tak 50-tką co chwilę dziecko trzeba smarować. No i tak jak tutaj mamy namiocik, parasol, więc no tych zabezpieczeń musi być dużo w ten upał. No i sprawdzamy czy ta skóra nie jest czerwona u dziecka – mówi Izabela, plażowiczka.
Jak podkreślają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, wysokie temperatury to czas wzmożonej ostrożności również na plaży. Okazuje się, że do wielu wypadków dochodzi wskutek nieprawidłowego korzystania z kąpieli słonecznych zwłaszcza połączonych z wejściem do wody.
-Wchodzenie do wody, no to jednak pomału wchodzić. Zapoznać się z wodą, bo to może być szok termiczny. Pomalutku, zapoznać się z wodą tak jak mówię, pochlapać sobie rączki, główkę, pomału sobie wejść. A nie na hurra wbiegać do wody, bo jednak nie warto – mówi Marcel Golkowski, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
I nie warto również ryzykować. Dlatego jeżeli nie musimy, pozostańmy w domu w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej czyli między godziną 10-tą a 15-tą. Podczas wyjścia dobrze pamiętać o nakryciu głowy.
autorka: Fatima Orlińska
Minister zdrowia o koronawirusie: Jesienią możliwy duży wzrost zakażeń covid-19
Na Śląsku mieszka 3800 milionerów! Niektórzy z nich to multimilionerzy!
Już jest okrzyknięty transferem roku! Łukasz Podolski zagra po latach obietnic w Górniku Zabrze