KrajRegionZdrowie

Minister zdrowia o koronawirusie: Jesienią możliwy duży wzrost zakażeń covid-19

Wygląda na to, że wakacje możemy traktować jako krótkie „okienko” wolne od obostrzeń i kolejnych fal zakażeń koronawirusem. Modele tworzone przez naukowców, jakie bierze pod uwagę rząd wskazują na to, że już we wrześniu i październiku możemy się spodziewać dużych wzrostów zakażeń koronawirusem. Nie tylko odmianą „Delta”.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

Jak mówił dzisiaj na briefingu prasowym minister zdrowia, Adam Niedzielski – już na przełomie września, października a także w listopadzie możemy się liczyć z ponownym rozpędzeniem się pandemii koronawirusa i coraz większą liczbą zakażeń. To zdaniem resortu zdrowia niestety bardzo realny scenariusz.

W Warszawie na posiedzeniu sztabu omawiano aktualną sytuację związaną z koronawirusem w Polsce, ale także analizowano możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. jak mówił na konferencji prasowej minister Niedzielski – trzeba się przygotować na wszelkie możliwe scenariusze, także te zakładające szybki wzrost zakażeń na przełomie wakacji i jesieni.

Wrzesień, październik i listopad – na przestrzeni tych 3 miesięcy możemy mieć do czynienia z bardzo szybkim przyrostem zakażeń. Przyczyny są oczywiste – powroty z wakacji, z bardzo wielu krajów, gdzie występują tez inne, bardziej zakaźne szczepy koronawirus, do tego powrót do miejsc pracy i powrót dzieci do szkół, co także zdaniem ekspertów jest dużym pasem transmisji covid-19. Jednak zdaniem szefa resortu zdrowia – wciąż jesteśmy w stanie zagwarantować populacyjną odporność, masowo się szczepiąc przeciwko koronawirusowi.

Jak mówił minister Adam Niedzielski, jeżeli odsetek zaszczepionych będzie wysoki – to parametr zakażeń na jesień będzie o wiele niższy, a same zakażenia będą siały o wiele mniejsze spustoszenie, niż miało to miejsce zimą tego roku. Optymistyczne wyliczenia mówią o 1-2 tysiącach zakażeń jesienią na dobę. Pesymistyczne – nawet o 15 tysiącach zakażeń. (…) -ten rozdźwięk jest ogromny i jest najbardziej uzależniony od tego, ile szczepień w kraju zostanie wykonanych – mówił na konferencji minister Niedzielski.

Minister Niedzielski podkreślał także konieczność dalszego sekwencjonowania genomu. Obecnie – na około 600 przypadków tygodniowo – co drugi jest sekwencjonowany, dzięki czemu służby mają pełen ogląd sytuacji pod względem wzrostu udziału mutacji Delta. A ta – zdaniem ministra zdrowia – powoduje o wiele mniej zakażeń u osób w pełni zaszczepionych w porównaniu do osób, które nie są jeszcze po szczepieniach przeciwko covid-19.

Wg najnowszych danych, w Polsce wykonano już ponad 30 milionów szczepień przeciwko koronawirusowi, z czego w pełni zaszczepionych zostało 14 milionów osób.

 

źródło: RMF FM
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad tysiąc ton niebezpiecznych odpadów wywieziono z mysłowickiej Brzezinki [WIDEO]

Oto największy odkryty aquapark w Polsce! Powstał w Energylandii [WIDEO]

Maturzyści polegli na matematyce. Co czwarty nie zdał egzaminu dojrzałości [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close