Kategorie

Ponad tysiąc ton niebezpiecznych odpadów wywieziono z mysłowickiej Brzezinki [WIDEO]

Już ponad tysiąc ton niebezpiecznych odpadów wywieziono z mysłowickiej Brzezinki. I choć choć to jeszcze nawet nie połowa tego, czego Mysłowice muszą się pozbyć, władze miasta przyznają, że prace idą sprawnie.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

– 2,5 miliona złotych to kwota, na którą zostały wystawione dotychczas faktury. No i sukcesywnie realizujemy każdego dnia kolejne samochody, kolejne mauzery z niebezpiecznymi odpadami z terenu składowiska wyjeżdżają – mówi Mateusz Targoś, II zastępca prezydenta Mysłowic.

A samochody wyjeżdżają z Mysłowic dwa razy dziennie, od poniedziałku do piątku. Jest szansa, że po uporaniu się z drobnymi komplikacjami, na które natrafili wykonawcy, wywóz ten zostanie zwiększony do czterech ciężarówek każdego dnia.

– Problemy są wynikające z nieprzewidzianej struktury odpadów. Bo zakładaliśmy, że odpady będą w większości płynne, ale jednak okazuje się, że są stałe. Niestety, nawet jeżeli są w tych paleto- pojemnikach, to często jest tak, że jest zdemontowana góra czyli obcięta i wrzucane są po prostu odpady stałe np. pozostałości po farbach, pozostałości po różnych innych elementach takich jak po rozpuszczalnikach, takich mniejszych pojemnikach – mówi Mariusz Piotrowski, Hydrogeotechnika Kielce.

Wszystkie substancje przed wywozem są na miejscu badane i dopiero po określeniu ich charakteru mogą zostać zabezpieczone oraz przekazane odbiorcy. Ten następnie odpady unieszkodliwia i odpowiednio utylizuje. Co ważne, nie wszystkie substancje mogą być wywożone w każdych warunkach atmosferycznych.

– Jesteśmy cały czas w kontakcie z konsorcjum, które realizuje wywóz niebezpiecznych odpadów i rzeczywiście no był potrzebne dodatkowe dokumenty, które mogłyby ułatwić, usprawnić wywóz nie tylko tych substancji ciekłych, ale tych w stanie stałym. Wierzę i mamy takie zapewnienia ze strony wykonawcy, że harmonogram przyjęty i obietnica związana z tym, żeby do końca października tego roku te odpady wywieźć jest cały czas do zrealizowania – dodaje Mateusz Targoś, II zastępca prezydenta Mysłowic.

Po wywiezieniu już ponad tysiąca ton chemikaliów można stwierdzić, że przeważające substancje to odpady farbiarskie z czyszczenia maszyn drukarskich, rozpuszczalniki, a nawet stężone kwasy.

Autor: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Udało się! Gigantyczna zbiórka dla Oliwki Hyli zakończona. Jest 9,5 miliona złotych

Profilaktyka 40 plus. Każdy Polak powyżej czterdziestki będzie mógł zrobić kompleksowe badania za darmo!

Strefa Carnall w Zabrzu już czynna. To unikat na skalę Europy! [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button