RegionWiadomość dnia

Urzędnicy chcą wymienić wodą w całym zalewie Sosina! Jak to zrobią? [WIDEO]

Inwestycja praktycznie bez precedensu. W zalewie Sosina w Jaworznie ma zostać wymieniona woda. Cała! Warta kilkadziesiąt milionów złotych inwestycja to część kompleksowego projektu, mającego Sosinę przywrócić do dawnej świetności.

 

Sosina, czyli słynne miejsce wypoczynku w Jaworznie przejdzie gruntowne zmiany. Dziś władze miasta podpisały umowę na wykonanie pierwszego etapu rewitalizacji tego zbiornika. Powstanie między innymi kanalizacja, żeby zbiornik mógł zachować czystość, ale nie tylko. -Ścieżki dla rowerów, dla rolkarzy, wszystkie te prace, które pozwolą dołączyć kolejne. Na trasie wokół Sosiny pojawią się również toalety, brak ich zdecydowanie, w tym toalety dla niepełnosprawnych. Będą też w dalszych etapach domki dla mieszkańców, wiele, wiele fajnych rzeczy. Ale ten etap jest związany z tak zwaną twardą infrastrukturą – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Urzędnicy chcą wymienić wodą w całym zalewie Sosina! Jak to zrobią?
Urzędnicy chcą wymienić wodą w całym zalewie Sosina! Jak to zrobią?

Realizacja pierwszego etapu potrwa 12 miesięcy i kosztuje ponad 14 milionów złotych. -Mieszkańcom nie będziemy przeszkadzać. Będziemy starać się tak zrealizować zadanie, żeby nie było to kolizyjne. O tyle, ile będzie można. Natomiast wejdziemy na plac budowy do trzech tygodni – mówi Władysław Leśko, firma Rembud.

To dopiero pierwszy etap, w planach są dwa kolejne. A działo będzie się nie tylko wokół zbiornika, ale także w nim samym – urzędnicy planują wymienić w Sosinie wodę. -Polega na zabudowaniu systemu pomp, które będą pobierały wodę z kanału centralnego, z którego my czerpiemy też wodę do spożywania i nasze wodociągi też wodę pobierają. …. nadmiar z drugiej strony zbiornika będzie kolejnym systemem pomp wyrzucał ją do Koziego Brodu – mówi Grzegorz Cyran, Wydział Inwestycji Miejskich UM w Jaworznie.

Urzędnicy chcą wymienić wodą w całym zalewie Sosina! Jak to zrobią?
Urzędnicy chcą wymienić wodą w całym zalewie Sosina! Jak to zrobią?

Cała inwestycja powinna zakończyć się do 2020 roku, a jej koszt to około 34 milionów złotych, z czego ponad 20 to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

2 thoughts on “Urzędnicy chcą wymienić wodą w całym zalewie Sosina! Jak to zrobią? [WIDEO]”

  1. Może władze Katowic i Mikołowa pójdą za przykładem Jaworzna i zrobią to samo ze zbiornikiem Starganiec? To miejsce ma ogromny potencjał, szkoda że nikt nie chce go wykorzystać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close