Kategorie

UWAGA! Nie idźcie w góry! Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Beskidach

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w Beskidach. GOPR-owcy odradzają górskich wędrówek, ponieważ warunki turystyczne są bardzo trudne.

 

 

Prędzej wytypowalibyśmy szóstkę w totka, niż przewidzieli to, co stało się w 2018 roku! Zobaczcie nasz subiektywny przegląd newsów

TOP 5 SILESIA FLESZ: PODSUMOWANIE 2018 ROKU

Znaczne zagrożenie lawinowe występuje w miejscach gdzie intensywne opady ( ok 70cm wciągu 3 dni) oraz bardzo silny i silny wiatr (głównie zachodni) odkładał depozyty i uformował deski śnieżne o znacznej grubości.

Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu przede wszystkim po północnej stronie masywu ale możliwe zsuwy i małe lawinki również po południowej stronie, należy zwrócić uwagę na mikrorzeźbę terenu.

Lokalnie niebezpieczeństwo w miejscach występowania wysokiej roślinności przykrytej całkowicie śniegiem. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wystającą roślinność. Duża zmienność lokalna pokrywy śnieżnej, wzrost wraz ze wzrostem wysokości.

Pokrywa zbudowana z kilku warstw śniegu przewianego z poprzednich opadów o różnej twardości, cienkiej lodoszreni oraz ponad 60cm warstwy śniegu przewianego z ostatnich opadów. Wierzchnie warstwy o umiarkowanej stabilności, w miejscach operacji wiatru twardsza warstwa słabo związana z poprzednią. Dodatkowym czynnikiem nie sprzyjającym stabilizacji jest niska temperatura poniżej -10C.

CZYTAJ TAKŻE: Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Jest bardzo niebezpiecznie – alarmują ratownicy TOPR

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Jest bardzo niebezpiecznie – alarmują ratownicy TOPR

 

Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry ok 120cm, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr znacznie więcej. Warunki turystyczne bardzo trudne, szlaki zawiane z niewidocznym ich przebiegiem, w wielu miejscach utworzone zaspy. Na głównym grzbiecie zwłaszcza na wystawie N i NE tworzące się niebezpieczne nawisy śnieżne.

Na noc i jutro prognozowane przelotne opady śniegu z wiatrem do 50km/h.

Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym wszystkim na wskazanych stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób
Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button