reklama
PodróżeSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

GOPR ostrzega przed żmijami w Beskidach

reklama

W Beskidach pojawia się coraz więcej żmij zygzakowatych – ostrzega GOPR. Żmije najczęściej można spotkać w pobliżu kamieni czy dróg (gdzie wygrzewają się w słoneczne dni), w wysokiej trawie, w gęstych zaroślach.

 

GOPR ostrzega przez żmijami zygzakowatymi. które coraz liczniej występują w Beskidach. Ratownicy apelują, by turyści uważnie patrzyli pod nogi. Można je napotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach.

Napotkanej żmii najlepiej zejść z drogi. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje zagrożenia. Atak może nastąpić, gdy turysta ją nadepnie. 

reklama

Żmija potencjalne ofiary ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych, dlatego nigdy nie ukąsi ona człowieka, jeśli ten nie da jej powodu ku temu. Atakuje zazwyczaj odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki.

Ukąszenie żmii nie boli. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach od ukąszenia.

Jad żmii działa głównie na układ nerwowy. Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci. Toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Jad tego gada jest też bardziej niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu. Zaraz po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

Co zrobić w przypadku ukąszenia?

  • uspokoić ukąszoną osobę i wezwać pomoc
  • użyć opatrunku osłaniającego
  • unieruchomić kończynę i ograniczyć ruchy w jej obrębie

Czego nie robić?

  • rany nie wysysać, nie uciskać, nie nacinać!
  • ukąszona osoba nie powinna chodzić i ruszać zranioną kończyną
 
 
Źródło: GOPR

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button