ViaTOLL do końca września. Później już tylko e-TOLL
Od 1 lipca rozpoczął się okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy – viaTOLL i nowy e-TOLL. Zachęca się przewoźników do przechodzenia do nowego systemu e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatnią chwilę. W systemie e-TOLL zarejestrowanych jest już ponad 50 tys. pojazdów.
Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!
Nowy system e-TOLL służy do poboru opłat za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) dla pojazdów ciężkich i lekkich.
System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego. Docelowo zastąpi system viaTOLL, który zostanie wygaszony 30 września 2021 r.
Zachęca się przewoźników do przechodzenia do nowego systemu, nie zostawiania tego procesu na ostatnią chwilę
Kierowcom pojazdów ciężkich zostało już mniej niż 80 dni do zmiany systemu na e-TOLL.
W tym czasie należy zarejestrować się w IKK na stronie etoll.gov.pl oraz wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych.
Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu. Pełna lista dostawców:
Wnoszenie opłaty elektronicznej w systemie e-TOLL możliwe jest od 24 czerwca 2021 r. Od tego dnia dostępne są usługi e-TOLL.
Obecnie z systemu korzysta już ponad 50 tys. pojazdów. 1 mln – to liczba kilometrów jaką kierowcy przejechali opłacając przejazd w e-TOLL.
Gdzie znajdziesz informacje o e-TOLL
Szczegółowe informacje o nowym systemie opublikowane są na stronie internetowej etoll.gov.pl. Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta udziela całodobowo informacji w 4 językach (polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim). Użytkownicy mogą korzystać z pomocy konsultantów pod numerami telefonów:
- 800 101 101 – numer bezpłatny dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce
- +48 22 521 10 10 – numer płatny dla użytkowników telefonów komórkowych oraz dla użytkowników z zagranicy – opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.
Do dyspozycji użytkowników jest również adres mailowy kontakt@etoll.gov.pl
Ulga dla przewoźników już obowiązuje
Przepisy ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzającej ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL weszły w życie 29 czerwca 2021 r.
Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.
Ekipa Friza ma swój rollercoaster w Energylandii! Zobaczcie ZDJĘCIA i WIDEO z otwarcia!
źr. Ministerstwo Finansów