AlarmRegionWiadomość dnia

W 100-tysięcznym mieście nie ma żłobka?! Rodzice piszą petycję i mówią: „to wstyd”! [WIDEO]

Potrzebny żłobek miejski i to jak najszybciej. W Jaworznie ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie. Według inicjatorów akcji – to wstyd, że w 100 tysięcznym mieście żłobka publicznego wciąż jeszcze nie ma. -Pytałam się. Wcześniej nie było takiej możliwości i cieszę się, że wreszcie ktoś ruszył ten temat i może uda nam się wygrać razem – mówi Beata Miazio, mama pięciorga dzieci. Na grupie facebooka skrzyknęły się mamy, które chcą wrócić do pracy ale nie mają takiej możliwości, bo opłaty za żłobki niepubliczne przekraczają znacznie ich budżety.

 

Akcja zbierania podpisów potrwa do 10 września – i choć nikt nie ma nadziei, że jeszcze w tym roku żłobek powstanie – to skala zainteresowania akcją – zaskoczyła nawet jej inicjatorów. -Ta petycja bardzo szybko się rozeszła – w ciągu godziny 50 podpisów, w ciągu 15 minut 100 kopii petycji – w zasadzie każdej dzielnicy Jaworzna jest ta petycja – mówi Ina Matusiak z redakcji tygodnika „Co tydzień Jaworzno”. Rodzice w Jaworznie nie tylko chcą żłobka publicznego, ale i dofinansowania pobytu dziecka w żłobkach niepublicznych. Dla porównania w Mysłowicach czy Sosnowcu żłobki publiczne są. Miasto dofinansowuje również pobyt dziecka w żłobkach niepublicznych. Dlaczego zatem w Jaworznie takich rozwiązań nie ma?- Do tej pory funkcjonują 4 klubiki i 3 żłobki, łącznie prawe 170 miejsc. Nigdy nie czuliśmy takiej presji, że teraz i tu jest potrzebny taki żłobek – mówi Monika Bryl, wiceprezydent Jaworzna. –To jest rozsądne tłumaczenie, jeśli mówi się to do osoby, które dużo zarabiają. Jeśli mówimy o przeciętnym Kowalskim – to ja bym się nie zdecydował oddać dziecka do prywatnego przedszkola, bo mnie nie stać na to po prostu – argumentuje Sebastian Ciągwa,  Stowarzyszenie Niezależni w Jaworznie.

 

Na koniec jest i dobra wiadomość. Miasto w tym roku ma postarać się o pozyskanie funduszy unijnych na budowę żłobka, który prawdopodobnie ruszy od września przyszłego roku. Będzie również dofinansowanie do pobytu w żłobku niepublicznym, ale na razie nie wiadomo jak duże.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close