W Będzinie ciągle święta! Ruszył Przegląd Kolęd i Pastorałek 2022
W Będzinie rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. W imprezie biorą udział artyści z całej Polski oraz takich krajów jak Litwa, Ukraina czy Białoruś.
– Coraz więcej osób śpiewa, ja też jeżdżę na różne konkursy i widzę, że poziom jest naprawdę wysoki , dużo też kolęd i dzieci i młodzież śpiewa – mówi Nina Romaszewska, uczestniczka przeglądu. – To jest taka nasza rodzinka, która od wielu lat się spotyka i śpiewamy repertuar i ludowy i kościelny – mówi Jadzia Skubis, zespół „Sączowianki”.
-
Międzynarodowy Przegląd Kolęd i Pastorałek 2022 ruszył w Będzinie
-
Tak świątecznie nie jest nigdzie indziej! Setki kolęd i pastorałek na będzińskim przeglądzie
Górnicy zapowiadają akcje protestacyjno-strajkowe na terenie całego województwa śląskiego [WIDEO]”
Koniec sporu zbiorowego w PGG. Podpisano porozumienie płacowe
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Katowicach. Co się będzie działo?
Międzynarodowy Przegląd Kolęd i Pastorałek w Będzinie trwa w najlepsze
W przesłuchaniach, które odbywają się w będzińskiej hali, bierze udział około 150 wykonawców, którzy walczą o głowną nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.
-Wyzwanie polega na tym, żeby z jednej strony zachować prostotę takich kolęd, które śpiewamy w kościele, czystość przekazu melodycznego i tekstowego, a z drugiej strony pokazać charakterystyczność swoją – mówi prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny, przewodnicząca jury.
Tę będzie można zaprezentować również w trakcie niedzielnego koncertu finałowego, którego motywem przewodnim będą zielone drzewka choinkowe, znane wszystkim ze Świąt Bożego Narodzenia.
– Skąd pochodzi choinka, z jakiego państwa pochodzi ten zwyczaj, jak ewoluował przez lata, jaką symbolikę i znaczenie mają bombki, łańcuchy i inne elementy, które na choince się wieszało – mówi Dariusz Wiktorowicz, reżyser koncertu galowego.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
Wykonawcy z Polski i zagranicy śpiewają kolędy i pastorałki w Będzinie
Ideą festiwalu jest podtrzymanie tradycji śpiewania i wykonywania kolęd, ale jak zaznaczają organizatorzy, chodzi też o powiew świeżości.
Jarosław Ciszek, Międzynarodowy Przegląd Kolęd i Pastorałek – Ta spuścizna kolędowa nie jest martwa, nie jest jakimś skansenem, nie jest to jakiś folklor, który umiera, wręcz przeciwnie jest to żywe i ciągle ożywiane na nowo przez kolejne pokolenia uczestników festiwalu.
Koncert finałowy Międzynarodowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek odbędzie się w Będzin Arena w niedzielę o godzinie 16.00.
autor: Bartosz Bednarczuk