RegionWiadomość dnia

W Bieruniu powstanie nowe lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

W Bieruniu, przy ul. Królowej Jadwigi, wyznaczono nowe lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To już drugie lądowisko w tym mieście.

 

Nowe lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bieruniu poprawi bezpieczeństwo mieszkańców w rejonie osiedli Węglowa i Granitowa oraz ułatwi transport ratunkowy.

Dzięki staraniom władz miasta i służb kryzysowych, od 5 marca 2018 roku boisko treningowe przy ul. Królowej Jadwigi w Bieruniu Nowym pełni funkcję lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wcześniej, specjalny zespół dokonał wymaganych pomiarów i analiz, co pozwoliło zakwalifikować to miejsce na lądowisko.

Lokalizacja lądowiska podyktowana jest chęcią podniesienia poziomu bezpieczeństwa ratunkowego w tej części miasta, szczególnie w aspekcie bliskości osiedli wielorodzinnych Granitowa i Węglowa. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w godzinach szczytu na DK 44 (ul. Warszawska) występują duże trudności w komunikacji kołowej – droga bywa zakorkowana. Obecnie, w sytuacji zagrożenia życia, coraz częściej do transportu osób chorych i rannych wykorzystywane jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jako najszybsza forma niesienia fachowej pomocy i błyskawicznego transportu. Czas transportu chorego śmigłowcem w porównaniu z kołowym transportem sanitarnym skraca się kilkakrotnie.

Jest to drugie na terenie Bierunia lądowisko. Przypomnijmy, że pierwsze znajduje się na terenie stadionu Unii Bieruń przy ul. Chemików. Tak więc obecnie, lądowiska zlokalizowane są na dwóch krańcach miasta, co zapewnia wyrównany poziom zagwarantowania dostępności szybkiego transportu śmigłowcowego. Bieruń jest jedynym miastem w powiecie bieruńsko-lędzińskim, który posiada dwa lądowiska. Oba zostały wpisane na ogólnopolską listę HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service, pol. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Kolejny element zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta został zrealizowany.
(UM Bieruń)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close