KrajSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

WHO: Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Jakie są konsekwencje otyłości u dzieci?

Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych ostatnich będzie aż 30%. 

 

WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie – przekazał w komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad cztery razy większe niż u jego rówieśników o właściwej masie ciała” – poinformował NFZ.

Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.

Powiązane artykuły

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie: problemy z koncentracją i pamięcią, a tym z nauką; rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze; zaburzenia emocjonalne; niską samoocenę i samokrytykę; izolację społeczną i depresję.

Czynniki rozwoju otyłości u dzieci, to przede wszystkim nieprawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak nieregularne spożywanie posiłków, zbyt duże porcje, zbyt mała ilość warzyw i owoców, spożywanie napojów słodzonych oraz żywności przetworzonej, podjadanie kalorycznych przekąsek, a także zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.

Zafunduj sobie długie życie

Instytut Żywności i Żywienia w swojej piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej podkreśla, że ruch i ćwiczenia fizyczne są kluczowym elementem drogi na szczyt zdrowej sylwetki. Kolejne piętra zajmują: owoce i warzywa, pieczywo i rośliny strączkowe, nabiał, ryby oraz oleje.

Dlatego od teraz czekoladowy batonik i puszkę słodkiego, gazowanego napoju zastąp jabłkiem i szklanką wody mineralnej. Zamiast windy wybierz schody, zamiast samochodu wsiądź na rower, zamiast tłustej pizzy spróbuj soczystej sałaty.

CZYTAJ TAKŻE: KIERUNEK ZDROWIE: Otyłość dzieci i młodzieży. Zdrowe odżywianie i ruch

KIERUNEK ZDROWIE: Otyłość dzieci i młodzieży. Zdrowe odżywianie i ruch

Źródło: NFZ, Radio ZET

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button