reklama
Kategorie

KIERUNEK ZDROWIE: Otyłość dzieci i młodzieży. Zdrowe odżywianie i ruch

reklama

W najnowszym odcinku programu medycznego „Kierunek Zdrowie” o otyłości wśród dzieci i młodzieży. Poznaj jej przyczyny, skutki i leczenie.

 

ZOBACZCIE NAJNOWSZY ODCINEK PROGRAMU „KIERUNEK ZDROWIE: POŚWIĘCONY PROBLEMOWI OTYŁOŚCI:

Kierunek Zdrowie: Otyłość dzieci i młodzieży. Zdrowe odżywianie i ruch

reklama

 

Otyłość wśród dzieci i młodzieży to nie tylko epidemia XXI w., ale i groźna choroba, która może być przyczyną wielu powikłań zdrowotnych. Jeśli obecna sytuacja nie ulegnie poprawie, już w 2025 r. 177 milionów młodych ludzi będzie miało nadwagę, a 91 milionów będzie chorować na otyłość.

W najnowszym odcinku programu medycznego „Kierunek Zdrowie” przyjrzeliśmy się temu problemowi – jego przyczynom, skutkom oraz leczeniu. Porozmawialiśmy z psycholog Anną Dankowską o czynnikach warunkujących chorobę i podłożach psychicznych tego problemu oraz z dr hab. n. med. Pawłem Matusikiem z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach o leczeniu otyłości. O profilaktyce opowiedziała Irena Mankiewicz-Żurawska, dietetyk z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Odcinek powstał przy pomocy Samorządu Województwa Śląskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

KIERUNEK ZDROWIE: Konferencja Polka w Europie, innowacje w medycynie

Otyłość wśród dzieci i młodzieży

Według badań epidemiologicznych, szacuje się, że w Polsce co piąte dziecko ma albo nadwagę, albo jest już otyłe. W grupie największego ryzyka są dzieci w wieku przedszkolnym oraz nastolatki.

Otyłość jest chorobą wieloczynnikową – tłumaczy dr hab. n. Med. Paweł Matusik z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. – Stąd też wynika problem z właściwą terapią danego pacjenta.

Nadwaga i otyłość u dziecka diagnozuje się na podstawie siatek centylowych – mówi dr hab. n. Med. Agnieszka Zachurzok z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicachczyli określamy wzrost dziecka i jaka masa jest należna dla tego wzrostu. Obliczamy indeks masy ciała i odczytujemy wartości percentylowe z naszych siatek.

Otyłość dziecka jest, przede wszystkim, problemem rodzica. To on ponosi odpowiedzialność za żywienie swojego potomka oraz stan jego zdrowia. Rodzic jest osobą przekazującą dziecku wiedzę z zakresu odżywiania oraz nawyki żywieniowe, które kształtują się u dzieci do 10 roku życia. Przy udziale ciężkiej pracy, można dalej je kształtować, jednak złe przyzwyczajenia mogą nam to znacznie utrudnić.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

KIERUNEK ZDROWIE TVS: Otyłość – przyczyny, skutki, leczenie

Otyłość wśród dzieci – przyczyny

Już życie płodowe ma wpływ na to, jakie wybory będziemy podejmować w dorosłości – mówi psycholog Anna Dankowska. – Jakich wyborów dokonujemy też na etapie wzrastania i dojrzewania. Przyczyny są na tyle złożone, że jest to temat, który wymaga naprawdę uczciwego podejścia, które uwzględnia nie tylko problemy po stronie rodziców, ale też przyczyny genetyczne oraz społeczny kontekst, który jest równie istotny.

Wśród głównych przyczyn otyłości dziecięcej, należy wymienić:

  • uwarunkowania genetyczne

  • złe nawyki żywieniowe wpojone przez rodziców

  • stres

Otyłość – jak z nią walczyć?

Motorem napędowym zmian powinni być rodzice chorującego dziecka. To oni mają największy wpływ na styl życia i żywienia swojego dziecka. Należy pamiętać, że moment, w którym jako rodzic czujesz się bezradny, jest odpowiednim momentem na zwrócenie się o pomoc do psychologa.

Leczenie otyłości wśród dzieci nie jest proste. Jako że otyłość jest chorobą wieloczynnikową, dobranie odpowiedniej terapii musi być poprzedzone szczegółowym rozpoznaniem przyczyn.

  • Otyłość prosta – w przypadku otyłości wynikającej z przekraczania przez dziecka swojego zapotrzebowania kalorycznego (przyjmowania więcej kalorii, niż potrzebuje i jest w stanie spalić), leczenie odbywa się poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety.

  • Otyłość olbrzymia – w przypadku tak rozwiniętej otyłości, w grę wchodzi leczenie bariatryczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

ZDROWE DESERY – Co jeść zamiast słodyczy? Dietetyk radzi!

Otyłość – jak je uniknąć?

Najważniejsza jest profilaktyka i edukacja zarówno dzieci, jak i rodziców. Przekazywanie rzetelnej wiedzy o zdrowym żywieniu jest absolutną podstawą cieszenia się zdrowym organizmem i utrzymania odpowiedniej sylwetki.

Piramida zdrowego żywienia dla dziecka jest taka sama, jak dla dorosłych – tłumaczy Irena Mankiewicz-Żurawska, dietetyk z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. – Piramida przedstawia obrazowo, ile jakich produktów mamy spożyć. O ilości decyduje zapotrzebowanie energetyczne, które jest różne w zależności od wieku, masy ciała, płci i aktywności fizycznej.

Jak uchronić dziecko przed niezdrowym jedzeniem? Przede wszystkim, podstawą jest przygotowywanie posiłków w domu i ograniczenie produktów przetworzonych, o dużej zawartości cukrów prostych. Zadbaj o to, by twoje dziecko piło odpowiednią ilość płynów – ogranicz do minimum słodkie, gazowane napoje, zagęszczane soki i napoje energetyczne, Niech podstawą będzie woda oraz wyciskane w domu soki, koktajle owocowe na bazie sezonowych, świeżych owoców.

Oglądaj program medyczny „Kierunek Zdrowie” w TVS. Premiera w każdą sobotę o 11:00, powtórki w piątek o 16:45!

Chcesz wiedzieć, jakie produkty dawać dzieciom na drugie śniadanie do szkoły? Czego absolutnie nie podawać małym dzieciom? ZOBACZ CAŁY ODCINEK!

Kierunek Zdrowie – wydanie 6.10.2018

(Marlena Borczyk)

Partnerem odcinka programu "Kierunek zdrowie" jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Partnerem odcinka programu „Kierunek zdrowie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button