Kategorie

Wirtualne muzeum w Gliwicach. Można zobaczyć biżuterię

Muzeum w Gliwicach zaprasza na wirtualny wernisaż „Biżuteria w zbiorach Muzeum w Gliwicach” na nowej stronie na FB (Facebooku) – poświęconej naszej kolekcji biżuterii. Tak jak na wernisażu przystało: nie zabraknie wirtualnego oprowadzania i odautorskich komentarzy kuratora wystawy poświęconej biżuterii ORNO – Anny Kwiecień.

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Muzeum wciąż jest, działa, choć inaczej niż dotąd. I nawet jeśli nie możemy spotkać się bezpośrednio, czyli tak, jak lubimy najbardziej, to mamy do dyspozycji świat cyfrowy, który mimo, iż nigdy prawdziwego nie zastąpi, jest tak jak rydz, lepszy niż nic. Dlatego pracujemy nad tym, by choć wirtualnie móc Państwu towarzyszyć w tym trudnym czasie, dzieląc się tym co mamy najlepszegomówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor MwG.

Pierwotnym zamiarem było wytwarzanie w spółdzielni ozdób ze srebra z wykorzystaniem prostych technik warsztatowych. Zatrudnieni w ORNO rzemieślnicy byli projektantami i wykonawcami. Wytwarzano pierścionki, sygnety, naszyjniki, bransoletki, zawieszki, łańcuszki, paski, klamry do włosów, spinki do mankietów, galanterię, w tym tzw. pamiątkarską z motywami warszawskiej Syrenki i herbów innych miast (kasetki, naczynia na przyprawy, noże do papieru, łyżeczki), lusterka, puderniczki, a nawet guziki. Powstawały również łańcuchy rektorskie, prezydenckie, biskupie, okucia lasek rektorskich i pedlowskich, a także metaloplastyka większych rozmiarów (np. ryngrafy, szyldy). Monumentalnym obiektem powstałym w ORNO są zachowane do dzisiaj drzwi bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, wykonane w 1962 r. w blasze miedzianej wg projektu Adama Jabłońskiegomówi Anna Kwiecień, kurator wystawy ORNO.

Prezentowane na wystawie biżuterii ORNO obiekty są własnością Muzeum w Gliwicach, Muzeum Warszawy i Politechniki Śląskiej.

Źródło i foto: Muzeum w Gliwicach

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Powstał pierwszy maskomat. Maseczki za darmo w Bielsku-Białej! [WIDEO]

Studenci WST w Katowicach uszyli maseczki dla lekarzy. Trafiły już do Chorzowa [WIDEO]

Śląska tarcza antykryzysowa. Pomóc chcą Katowice i województwo śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button