RegionWiadomość dnia

Śląska tarcza antykryzysowa. Pomóc chcą Katowice i województwo śląskie

Antykryzysowe działania w województwie. Katowice i województwo śląskie chcą pomóc przedsiębiorcom w trudnym dla nich momencie. Z powodu epidemii wielu z nich teraz nie może zarabiać. Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy został przegłosowany na ostatniej sesji.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

To m.in. zwolnienia z czynszów za lokale użytkowe należące do miasta, zwolnienia i zniżki w opłatach podatkowych w tym podatku od nieruchomości czy 50-procentowa obniżka za opłatę śmieciową.

-Zwalniamy przedsiębiorców tych, którzy mają o 15% mniejszy obrót w ciągu dowolnie wskazanych dwóch miesięcy wynikających z sytuacji epidemicznej, którą mamy w dzisiejszym czasie do analogicznego okresu roku poprzedniego. Bądź, jeżeli obroty spadły o 25% we wskazanym miesięcy lub 30 dniach od złożenia tego wniosku wstecz do miesiąca poprzedzającego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Swoje wsparcie w postaci unijnych środków uruchomiło też województwo pod nazwą „Śląski Pakiet dla Gospodarki”. Jest to propozycja skorzystania z oferowanych m.in. przez Śląski Fundusz Rozwoju, Wojewódzki Urząd Pracy czy Fundusz Górnośląski środków, których pula wynosi 1 mld zł.

Antykryzysowe działania w województwie. Katowice i województwo śląskie chcą pomóc przedsiębiorcom w trudnym dla nich momencie
Antykryzysowe działania w województwie. Katowice i województwo śląskie chcą pomóc przedsiębiorcom w trudnym dla nich momencie

– Samorząd województwa śląskiego nie posiada jakichś ekstra pieniędzy, które by mógł w takiej sytuacji wydać. Przekierowaliśmy środki unijne na różne obszary: filar I to pożyczki obrotowe i płynnościowe, drugi to wsparcie pracodawców, filar trzeci, gdzie jest wsparcie bezzwrotne. To jest bardzo ciekawe, ponieważ tutaj przedsiębiorcy mogą swoją działalność gospodarczą dzięki tym środkom przekierować na nowe rodzaje działalności gospodarczej, którą koronawirus wymusił, czyli np. handel w internecie czy e-commerce – mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Nad swoimi rozwiązaniami pracuje też metropolia. Katowice zaproponowały przekazanie 100 mln zł z budżetu metropolii na pomoc przedsiębiorcom, ale ten pomysł wzbudził wątpliwości i nie uzyskał wsparcia gmin członkowskich.

-Opracujemy w ciągu najbliższego miesiąca pakiet działań, który będzie skierowany do miast po to, żeby mogły wspierać swoich przedsiębiorców. Jakie będą kwoty, to wyniknie z tych działań. Na pewno myślę, że to są te pieniądze, o których mówi miasto Katowice, a może nawet większe. Jako metropolia jesteśmy odpowiedzialni za równomierny i zrównoważony rozwój miast metropolii, za bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Tak się przynajmniej czujemy, mimo że tych zadań nie mamy ustawowo wpisanych – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Informacje o katowickim i marszałkowskim wsparciu można znaleźć na stronach: katowice.eu i slaskie.pl.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nie żyje kolejna osoba zakażona koronawirusem. MZ poinformował o kolejnych 167 przypadkach

Wybory korespondencyjne: za brak skrzynki na listy grozi grzywna

Czy można jechać wymieć opony na letnie? Jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia!

Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close