Wojsko wzywa rezerwistów. Zaplanowano powołanie nawet 200 tys. żołnierzy
Na początku kwietnia ruszają obowiązkowe szkolenia rezerwy. Co to oznacza? Każdy, kto złożył przysięgę wojskową i dostał przydział mobilizacyjny, może spodziewać się listu z Wojskowej Komendy Uzupełnień.
-
Działania te są rutynowe i wynikają z bieżących potrzeb, mających na celu mobilizacyjne uzupełnienie jednostek wojskowych stanem osobowym
-
W tym roku zaplanowano powołanie na ćwiczenia do 200 tys. żołnierzy
-
Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony
Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych.
„Działania te są rutynowe i wynikają z bieżących potrzeb, mających na celu mobilizacyjne uzupełnienie jednostek wojskowych stanem osobowym, w ramach gromadzenia rezerw, do realizacji zadań Sił Zbrojnych RP w razie ogłoszenia mobilizacji i na czas wojny” – tłumaczy „Rz” rzecznik prasowa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Joanna Klejszmit.
Wojskowy komendant uzupełnień na wniosek żołnierza rezerwy udziela mu informacji o przewidywanym powołaniu go w danym roku kalendarzowym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Tej zasady nie stosuje się do żołnierzy rezerwy powoływanych na ćwiczenia wojskowe w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
W tym roku zaplanowano powołanie na ćwiczenia do 200 tys. żołnierzy rezerwy oraz osób przeniesionych do rezerwy, niebędących żołnierzami rezerwy (to osoby, które wcześniej nie odbyły służby wojskowej).
Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia powoływani są szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie do 60 lat.
Źródło: Rzeczpospolita, Radio ZET, Oprac. AS