reklama
KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieUKRAINAZdrowie

Płyn Lugola, kolejny groźny mit. Lekarz: szkodzi tarczycy, dzieciom nie wolno go podawać

Polacy znów ruszyli do aptek, lekarze biją na alarm

Płyn Lugola zawiera niesamowicie dużą dawkę jodu. Absolutnie nie ma wskazań, by go przyjmować profilaktycznie – apeluje dr Agnieszka Zachurzok z ŚUM. W programie „Kierunek zdrowie” w TVS 18 marca 2022 – rozmowa z panią endokrynolog o chorobach tarczycy u dzieci.

 

Płyn Lugola powrócił do naszej świadomości z powodu wojny w Ukrainie i jej skutków, dotyczących elektrowni atomowych w tym kraju. M.in. 14 marca doszło do detonacji ładunków wybuchowych w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. A wcześniej – do utraty zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. I Polacy ruszyli do aptek po płyn Lugola właśnie. Podobnie było w 2017 roku po awarii elektrowni w Belgii. Pamiętamy bowiem rok 1986, gdy polskie dzieci musiały pić płyn Lugola po awarii w Czarnobylu. Miał chronić tarczycę przed wchłonięciem radioaktywnego izotopu jodu.

I choć Polska Agencja Atomistyki, która prowadzi 24-godzinny monitoring sytuacji radiacyjnej w Polsce uspokaja w komunikacie z 15 marca: Nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski. Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie. PAA nie odnotowała niepokojących wskazań aparatury pomiarowej – to w aptekach jest ruch i ludzie profilaktycznie zaopatrują się w płyn Lugola.

reklama

-Dziś wiemy, że podawanie w 1986 roku dzieciom płynu Logola po awarii elektrowni niekoniecznie było potrzebne – ocenia dr hab. n. med. Agnieszka Zachurzok z Kliniki Pediatrii ŚUM w Zabrzu. – Wiemy, że mniej dzieci zachorowało w Polsce na raka tarczycy, niż się obawiano. Nie notowaliśmy większej zapadalności.

Pani doktor podkreśla stanowczo: Płyn Lugola absolutnie nie jest nam teraz potrzebny. A już szczególnie groźny może być dla dzieci.

-To substancja, która zawiera niesamowicie dużą dawkę jodu, groźną dla tarczycy – podkreśla dr Agnieszka Zachurzok. – Może ją zablokować. Nie podaje się go w ogóle dzieciom z chorobami tarczycy. Na pewno nie wolno podawać go profilaktycznie. Nie sądzę też, że będą awaryjne wskazania co do picia płynu Lugola. Może nam zrobić olbrzymią krzywdę i zaszkodzić tarczycy.

Po co nam jod i co to jest płyn Lugola?

Płyn Lugola to jodek potasu, który jest preparatem stabilnej soli jodu (nie radioaktywnej). Może pomóc hamować wchłanianie radioaktywnego jodu przez gruczoł tarczycowy. Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Endokrynologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Polskie i Europejskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej wydało 8 marca 2022 oświadczenie: Profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy, tj. w ilościach miligramowych, nie jest rekomendowane, ponieważ może wywołać niekorzystne skutki zdrowotne dla organizmu. Skutki uboczne przyjmowania płynu Lugola – na końcu tekstu.

– Jod jest nam niezmiernie potrzebny do prawidłowego działania tarczycy, powinien być suplementowany i jest suplementowany w całej populacji – mówi dr Agnieszka Zachurzok. – Mamy przecież jodowaną sól. Jodowana jest nawet ta kupowana w supermarketach. To ilość jodu wystarczająca, by zabezpieczyć prawidłową funkcję tarczycy. Dodatkowa suplementacja jodu wskazana jest tylko dla kobiet w ciąży i karmiących – dodaje endokrynolog.

CZYTAJ TEŻ O ZDROWIU W TVS:

SEKS JEST ZDROWY. INTYMNE PYTANIA POLAKÓW

FIZJOTERAPETUA POKAZUJE PROSTE ĆWICZENIA, KTÓRE POMOGĄ PO COVIDZIE

JAK SCHUDNĄĆ NA WIOSNĘ? TEGO NIE RÓB, RADZI DIETETYK

Skutki uboczne i ryzyko

Wg opinii środowisk naukowych (m.in. PTE) „profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy, tj. w ilościach miligramowych, nie jest rekomendowane. Może ono wywołać niekorzystne skutki zdrowotne dla organizmu takie, jak:

  • ryzyko wystąpienia objawów chorób autoimmunologicznych tarczycy – w przypadku jeśli będą to objawy nadczynności, może zwiększać to ryzyko nasilenia objawów niewydolności krążenia;
  • preparaty takie jak płyn Lugola mogą dodatkowo powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego (podrażnienie błony śluzowej, bóle brzucha, biegunka);
  • podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła;
  • w przypadku objawów uogólnionej alergii na jod mogą pojawić się także objawy ogólne (gorączka), a także objawy ze strony skóry (wysypka, świąd, trądzik jodowy);
  • preparaty zawierające duże dawki jodku potasu są przeciwwskazane u kobiet ciężarnych i karmiących.

Przyjmowanie preparatów jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy jest uzasadnione w kilku przypadkach. W przypadku osób przebywających na terenach skażenia promieniotwórczego jodem radioaktywnym i w bezpośrednim pobliżu miejsca wypadku jądrowego. Przyjmowanie preparatów jodu przez inne osoby może okazać się także niezbędne, jeśli warunki pogodowe (prądy powietrzne, wiatry, opady atmosferyczne) spowodują rozprzestrzenianie się skażenia promieniotwórczego”.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button