RegionSportWiadomość dnia

Wołodyjowski byłby zachwycony! UKS Zawisza Katowice dba o podtrzymanie szermierczych tradycji

Najlepszym tego przykładem jest Uczniowski Klub Sportowy „Zawisza” Katowice, działający przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Katowicach na Osiedlu Witosa, którego założenie zainicjowała  Angelika Marszołek – czynna zawodniczka i trener. Od lutego 2015 roku w klubie ćwiczą uczniowie ZSO nr 7, którzy doskonalą swoje umiejętności w walce szpadami – jednym z trzech rodzajów broni, którymi operuje się w szermierce sportowej. Zajęcia w klubie obejmują trening ogólnorozwojowy, specjalistyczny oraz przede wszystkim batalie – esencję zarówno historycznej jak i współczesnej szermierki.

 

Treningi prowadzi Angelika Marszołek – zawodniczka oraz zawodowy trener szermierki, specjalizująca się w walce szpadą od 2003 roku. Kilkuletnie doświadczenie, jak również odpowiednie przygotowanie merytoryczne do zawodu trenera (studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz uczestnictwo w wielu obozach i zgrupowaniach) gwarantuje profesjonalną opiekę nad zawodnikami przez cały czas trwania treningu, a także ich bezpieczeństwo w trakcie zajęć.

 

Zapisanie się do klubu możliwe jest przez cały rok, a treningi odbywają się w ZSO nr 7 (ul. Witosa 23, Katowice), od wczesnych do późnych godzin popołudniowych. Każda z pięciu grup treningowych (podział następuje według kryterium wieku) odbywa zajęcia od dwóch do trzech razy w tygodniu. Aktualnie w klubie trenuje ponad 50 zawodników w przedziale wiekowym 6-18 lat. Uczniowie występujący w barwach UKS Zawisza Katowice mają możliwość nie tylko trenowania pod okiem profesjonalnej trener, lecz także wzięcia udziału w licznych turniejach o charakterze regionalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Turnieje w miarę możliwości dobierane są tak, by miejsce ich odbywania było najbliższe miejscu zamieszkania zawodnika – umożliwia to wyjazd rodziców i innych najbliższych na turniej, co ma znaczenie zwłaszcza dla najmłodszych uczniów. Oprócz uczestnictwa w zawodach, uczniowie trenujący w klubie mają także możliwość doskonalenia swoich umiejętności w trakcie obozów odbywających się w Polsce i zagranicą. Już podczas pierwszej przerwy wakacyjnej zawodnicy udali się na wyjazd do Włoch. Klimat Italii – jednej z ojczyzn współczesnej szermierki sportowej – nie tylko pozwolił lepiej zrozumieć tą dyscyplinę sportu, lecz także sprzyjał nawiązywaniu przyjaźni oraz umożliwia lepsze poznanie świata.

 

UKS Zawisza Katowice to nie tylko zawody i treningi, ale także dobra zabawa, możliwość poznania nowych osób oraz wielu zakątków Polski i Europy. Szermierka, jako sport wymagający wiele precyzji, systematyczności i cierpliwości, umożliwia dzieciom nie tylko rozwój fizyczny i regularny ruch, tak bardzo potrzebny w młodym wieku, ale także wypracowanie ważnych cech charakteru takich jak spokój, wytrwałość w dążeniu do celu czy odpowiedzialność. Reguły szermierki, nie tylko te spisane, ale i te przyjęte przez szermierzy w klubie, wymuszają stosowanie się przez zawodników do reguł sportowego fair play i stosowne zachowanie się w trakcie rywalizacji. Jako że zawody w szermierce rozgrywane są zarówno w kategoriach indywidualnych, jak i drużynowych, odnajdzie się w niej każdy.

 

Ze względu na to, że klub dysponuje odpowiednim sprzętem, z którego mogą korzystać zawodnicy, a szermierka nie jest sportem, do uprawiania którego wymagane są specjalne cechy fizyczne, na trening do UKS Zawisza Katowice może przyjść każde dziecko – wystarczą dobre chęci i gotowość do pracy!

 

Strona internetowa Klubu – http://zawiszakatowice.manifo.com

 

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close