REKLAMA
Kategorie

Wszystkich Świętych 2015: Ostatnie przygotowania na cmentarzach [ZDJĘCIA]

Dziś na cmentarzach w całym kraju było wyjątkowo głośno. W ruch poszły wiaderka, grabie i miotły. Tradycją stało się jednak zostawianie porządków na ostatnią chwilę. – Jak się pracuje to tak jest, nie ma kiedy, a dziś jest dzień wolny, który można wykorzystać i zrobić już, mam nadzieję, że tak zostanie do wieczora, że nic nie zniknie – mówi Jadwiga Słowicka, mieszkanka Katowic.

 

Dziś bardzo szybko znikało to, czego na grobie być nie powinno. W Gdańsku z pomocą pospieszyli urzędnicy. Na cmentarzach uruchomiono darmową wypożyczalnię. Co ciekawe, przez miesiąc nic tu nie zginęło. – Znajdują się na każdym z 9 cmentarzy komunalnych, którymi zarządza miasto. To około czterystu sztuk wszelkich narzędzi – mówi Katarzyna Kaczmarek, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

 

Równie mocny arsenał mają też oni. Firmy sprzątające groby zyskują coraz większą popularność. Najlepiej opłaca się usługa stała. Sprzątanie trzy razy w roku kosztuje około 150 zł. Dodatkowo można zamówić kwiaty lub znicze. Po wykonaniu usługi firma wysyła klientowi zdjęcie w pełni przygotowanego grobu. – Przeważnie to są osoby, które nie zamieszkują w danej miejscowości, zazwyczaj są to osoby z Niemiec, ze Stanów, z Anglii i to są stałe osoby, które nie zamawiają nie tylko na Wszystkich Świętych. Niektórzy nawet przez cały rok – tłumaczy Marian Myłek z Elentari, firmy sprzątającej groby.

 

Na Wszystkich Świętych z pustymi rękami nikt tu nie przychodzi. Wiele grobów już dziś świeciło przykładem. Dla handlowców to okres, kiedy interes wyjątkowo mocno kwitnie. – Zauważyliśmy, że przez ostatnie dwa dni faktycznie jest wzmożony ruch, głównie klienci chcą kwiaty, które w rozmiarach od największego do najmniejszego idą – twierdzi Dominik Krążek, sprzedawca. – Znicze, kwiaty to około stu złotych trzeba dać – mówi mieszkanka Katowic. Dokładnie tyle na Wszystkich Świętych wyda około 75 % Polaków. Z kolei prawie 34% ograniczy wydatki, ze względu na kradzieże. – To jest święto tych zmarłych, więc coś się im od nas zależy, bo uważam, że mamy jakiś dług w stosunku do nich, bo coś nam przekazali, czegoś nas nauczyli – twierdzi Adam Duszek, mieszkaniec Katowic.

 

Według badań 95% Polaków odwiedzi w tym roku groby swoich bliskich, bo cmentarze w naszym życiu odgrywają bardzo ważną rolę. – Cmentarz to jest przestrzeń spotkania, taka swoista cena, szczególnie będziemy to obserwować przez najbliższe dni, kiedy bardzo wiele osób odwiedzi cmentarze. Będzie dochodziło do wielu spotkań, do swoistej wymiany – mówi dr Barbara Lewicka, socjolog, Uniwersytet Śląski.

 

Nieprzyjemne spotkania czekać mogą kierowców, którzy nie będą stosowali się do przepisów. Od piątku na polskich drogach trwa akcja znicz. Policja jest na wszystkich dużych cmentarzach. Jazda na pamięć nie wskazana. – Będziemy przede wszystkim dbali o bezpieczeństwo zarówno kierujących jak i pieszych, których w szczególności prosimy o to, żeby na czas odwiedzin cmentarzy zabierali elementy odblaskowe, natomiast kierowcy pamiętają o zapinaniu pasów i przestrzeganiu prędkości – tłumaczy asp. Tomasz Bratek z WRD KWP w Katowicach.

 

Wielu kierowców na takie apele nie reaguje. Od piątku na polskich drogach doszło to ponad stu wypadków, w których zginęło kilkanaście osób.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button