Region

Wybierasz się do lasu? Uważaj na węże! Ich jad może być bardzo niebezpieczny

Wybierając się do lasu należy uważać nie tylko na komary i kleszcze, ale także na węże. Najgroźniejszym wężem występującym w Polsce jest żmija- podpowiadamy, jak ją rozpoznać.

 

Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS

 

Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce, ale atakuje wyłącznie, kiedy się broni i nie ma możliwości ucieczki. Nawet jeśli ukąsi, bardzo rzadko dochodzi do zgonu- to 1% w skali Europy.

Kiedy jednak dojdzie do ukąszenia nas przez żmije, powinniśmy koniecznie powiadomić służby medyczne i przestrzegać podstawowych kroków:

  • natychmiastowo unieruchomić ukąszoną kończynę i ułożyć ją poniżej poziomu serca, co znacząco zmniejsza wchłanianie jadu wskutek ograniczenia krążenia;
  • założyć jałowy opatrunek w miejscu ukąszenia i ewentualnie przemyć ranę wodą lub wodą z mydłem;
  • ograniczyć poruszanie się;
  • zadzwonić po pogotowie ratunkowe lub zapewnić szybki transport do szpitala, gdzie medycy rozpoczną leczenie.

 

Ukąszenie żmii w 30-60% może okazać się suche, czyli bez wstrzyknięcia jadu, jednak zawsze powinniśmy zasięgnąć pomocy medycznej.

Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi i powodującym zmiany rytmu serca.

Po ukąszeniu na skórze widoczne są dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Leczenie polega na podaniu antytoksyny końskiej.

Pamiętajmy, że ratownicy medyczni i karetki pogotowia w standardowym wyposażeniu nie dysponują surowicą przeciwko jadowi żmii. W antidotum zaopatrzone są szpitale i oddziały ratunkowe. Po ukąszeniu spodziewajmy się, że zostaniemy jakiś czas na obserwacji w szpitalu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Osobom ze Śląska pokojów nie wynajmujemy. Turystyczne hejtowanie Ślązaków ma się dobrze [WIDEO]

Śląskie: Galerie handlowe opustoszeją? Najemców przez epidemię nie stać na czynsze!

Sukces lekarzy z Gliwic! Wyleczyli z koronawirusa 94-letnią kobietę! [FOTO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close