Wynajem auta czy zakup – plusy i minusy rozwiązań
Zarówno zakup auta, jak i jego utrzymanie to spory koszt. Coraz częściej miłośnicy czterech kółek zamiast kupna własnego pojazdu, decydują się na jego wynajem. Co jest korzystniejsze? Na co warto się zdecydować? O tym poniżej.
Posiadanie samochodu to spore ułatwienie i komfort, który pozwala nie tylko swobodnie, niezależnie od komunikacji miejskiej, dojechać na uczelnie lub do pracy, ale daje też możliwość podróżowania. Do tej pory najczęstszą formą nabycia pojazdu był jego zakup. Jednak coraz częściej zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firm, najem samochodu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. I co ważne, jest dobrą alternatywą dla zakupu auta. Dlaczego?
Wynajem auta plusy i minusy
Zanim powiemy o ciemniejszej stronie najmu skupmy się na jego zaletach.
Niższe koszty. Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to niższy koszt utrzymania. W przypadku najmu długoterminowego co miesiąc klient reguluje miesięczny abonament za użytkowanie pojazdu przez ustalony w umowie okres czasu. Najczęściej w ramach abonamentu ma również wliczone koszty związane z eksploatacją samochodu, jego serwisowaniem, a także składką OC. Przy dodatkowej opłacie można również dokupić ubezpieczenie AC i NNW. Jeśli podmiotem, z którym nawiązujemy umowę najmu jest sprawdzona i solidna wypożyczalnia samochodów sportowych, wówczas mamy gwarancję nie tylko wysokiej jakości obsługi, ale również różnych ofert abonamentowych.
Możliwość zmiany pojazdu. W przypadku samochodów wypożyczanych po zakończeniu umowy mamy możliwość pozostania przy dotychczas użytkowanym pojeździe lub wynająć zupełnie inny model. Dzięki temu nie jesteśmy uwikłani na kilka/kilkanaście lat w użytkowanie tylko jednego auta.
Brak odpowiedzialności. Ponieważ nie jesteśmy właścicielami pojazdu w przypadku powstałej szkody czy kradzieży nie ponosimy odpowiedzialności. Wszystkimi formalności zajmuje się wówczas wypożyczalnia samochodów.
Ale jak każde rozwiązanie, wynajem aut posiada również wady.
Nie jesteś właścicielem. Jednym z mankamentów na pewno jest fakt, że wynajmując auto jesteś tylko dzierżawcą i nigdy nie będziesz właścicielem pojazdu.
Limit kilometrów. W przypadku najmu firma określa miesięczny limit kilometrów, jakie możemy przejechać. I o ile dzierżawione auto jest Ci niezbędne do pracy sprawa jest prosta, jednak w przypadku osób, które dużo podróżują ograniczenie w postaci limitu kilometrów może być utrudnieniem.
Malejąca zniżka. Wynajmowany samochód posiada wykupioną na właściciela firmy polisę OC, a to oznacza, że jeśli w ciągu ostatnich lat byłeś aktywnym płatnikiem składek OC wypracowałeś zniżkę. W przypadku, kiedy przerwiesz ciągłość w regulowaniu składek, co roku Twoje zniżki będą pomniejszane o jeden próg procentowy.
Kupno auta plusy i minusy
Kierowcy, którzy doświadczyli zakupu auta doskonale zdają sobie sprawę, jakie są zalety i mankamenty tego rozwiązania. Jeśli jednak to Twoje pierwsze auto śpieszymy z podpowiedzią.
Jesteś właścicielem. W przypadku własnego auta jesteś panem swego losu w dobrym i złym znaczeniu. Po pierwsze możesz jeździć pojazdem tyle, ile żywnie Ci się podoba. Nie ograniczają Cię żadne limity i dodatkowe zapisy w umowie.
Zbierasz zniżki. Jeżdżąc własnym pojazdem, co roku otrzymujesz kolejne zniżki na OC, AC i NNW. Jednak musisz pamiętać o uregulowaniu składek ubezpieczenia (w przypadku najmu ubezpieczenie wliczone jest w abonament).
I przyszedł czas na minusy tego rozwiązania.
Co ciekawe wielu specjalistów zajmujących się finansami uważa, że zakup auta za gotówkę, to nic innego jak mrożenie własnych pieniędzy, które z czasem maleją, ponieważ auto wraz z eksploatacją traci na wartości. Na uwagę zasługuje również kwestia odpowiedzialności. Ponieważ w przypadku wypadku, stłuczki, awarii pojazdu lub jego kradzieży, cała odpowiedzialność i konieczność ogarnięcia formalności leży po naszej stronie.
I oczywiście dodatkowe koszty, które wraz z użytkowaniem pojazdu wzrastają. Przed nami nie tylko rejestracja pojazdu, ubezpieczenie, ale także wszelkie wydatki związane z eksploatacją, przeglądami i co gorsza z ewentualnymi naprawami.
źródło: artykuł partnera