Kategorie

XV Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach [ZDJĘCIA]

1300 skarbników, sekretarzy, prezydentów i burmistrzów, radnych, ekspertów, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury oraz organizacji pozarządowych wzięło udział w XV Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

 

 

Największym zainteresowanie mediów cieszyła się konferencja z udziałem Anny Zalewskiej. Minister edukacji podkreślała, że reforma szkolnictwa w Katowicach, stolicy regionu, przebiega modelowo. Mówiła, że trzeba cały czas dyskutować o jakości w edukacji – to dobry moment, bo w klasach pierwszych, czwartych i siódmych realizowana jest nowa podstawa programowa. Przypomniała, że w klasach pierwszych szkół podstawowych pojawiły się zajęcia z podstaw programowania i gra w szachy rozwijająca zdolności matematyczne.

 

Podczas debaty inaugurującej Forum dużo mówiono o konieczności kształcenia społeczeństwa w zakresie ekonomii. Prezydent Katowic Marcin Krupa, wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński oraz wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości Waldemar Zbytek podpisali w świetle fleszy porozumienie o partnerstwie i współpracy „Edukacja ekonomiczna dzieci, młodzieży, studentów i seniorów – współpraca sektora finansowego z jednostkami samorządu terytorialnego”.

Zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju miast były tematem wystąpienia gościa specjalnego Forum prof. Sławomira Gzella – urbanisty z Politechniki Warszawskiej, przewodniczącego Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk.

Największym zainteresowanie mediów cieszyła się konferencja z udziałem Anny Zalewskiej. Minister edukacji podkreślała, że reforma szkolnictwa w Katowicach, stolicy regionu, przebiega modelowo

 

Gościem dwóch paneli dyskusyjnych Forum był prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Pierwszy panel z jego udziałem poświęcony był programom współpracy z organizacjami pozarządowymi jako narzędziom wdrażania strategii i programów w JST. Kwiatkowski zwrócił tutaj szczególną uwagę na Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – największe przedsięwzięcie w zakresie udzielania organizacjom pozarządowym dotacji ze środków budżetu państwa.

Prezes NIK przypomniał, że wspomaganie procesu tworzenia organizacji pozarządowych i przekazywania im części zadań publicznych było założeniem reform ustrojowych i formą decentralizacji państwa na równi z rozwojem samorządów. Wiele z nich posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP). Status ten zobowiązuje do większej przejrzystości i nakłada obowiązek realizacji celów publicznych. Korzystne byłoby więc dalsze zwiększanie ich roli w sektorze pozarządowym. Temu służy właśnie Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Obecnie realizowany Program Operacyjny FIO na lata 2014–2020 przewiduje wydatki w kwocie 60 mln zł rocznie.

Ciekawa dyskusja rozgorzała na panelu poświęconym pierwszej polskiej metropolii. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreślała, że stworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to efekt determinacji obecnego rządu, ale także wieloletnich starań samorządowców. – Metropolia nie powstała sobie sama, to samorządowcy do tego doprowadzili. Poświęcili temu dziesięć lat intensywnej pracy – mówiła Mańka-Szulik. Głównym zadaniem, według prezydent Zabrza, będzie teraz budowanie i promowanie wspólnego potencjału miast, aby zapobiec uciekaniu młodych ludzi na wyższe uczelnie w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. – Metropolia to dźwignia do dalszego rozwoju. Nie jest problemem wydanie trzystu milionów, jakie znajdą się w jej budżecie. Znacznie trudniejsze i ważniejsze jest pomnożenie tych pieniędzy – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. – Metropolia jest budowana na wieki i ma przynieść efekty dla naszych dzieci i wnuków.

Na odbywającym się po raz pierwszy w ramach Forum Kapitału i Finansów Samorządowym Forum Zdrowia zaprezentowany został raport „Wydatki JST na ochronę zdrowia”. Pokazano też ciekawe przykłady zaangażowania samorządów w ochronę zdrowia ich mieszkańców. Tradycyjnie ukoronowaniem pierwszego dnia Forum była Gala Inwestorów Samorządowych. Wieczór uświetnił koncert Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Piętnasta edycja Forum, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, objęła aż 15 równoległych konferencji, ponad 90 paneli i debat. Organizatorem wydarzenia była Międzykomunalna Spółka Akcyjna Municipium SA – wydawca „Wspólnoty”, a współgospodarzami: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz miasto Katowice. (informacja prasowa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button