Zagrożenie pożarowe w lasach. IMGW ostrzega
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ekstremalnym, bardzo wysokim oraz wysokim zagrożeniem w prawie całej Polsce.
W piątek z kolei najwyższe zagrożenie będzie w woj. podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, wielkopolskim oraz części lubelskiego i dolnośląskiego. W pozostałych częściach kraju zagrożenie pożarami lasów będzie wysokie lub bardzo wysokie.
Prognoza zagrożenia pożarowego lasu na jutro i pojutrze. #ZagrożeniePożaroweLasu #IMGWCMM #IMGW pic.twitter.com/RZQrx1fDt3
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) May 31, 2023
Od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju – ponad 1 tys. W analogicznym czasie 2022 roku miało miejsce 3 tys. 690 pożarów w lasach
🌊Aktualnie na 39 stacjach wodowskazowych obserwowane są przepływy poniżej granicy SNQ. To o 26 stacji więcej niż przed tygodniem.
Deficyt opadów sprawia, że w wielu regionach Polski wilgotność gleby spadła poniżej 20%.https://t.co/5p6BuT1C8J#IMGW #susza pic.twitter.com/Y0zFwM1drb
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) June 1, 2023
Aby uniknąć pożarów w lasach Państwowa Straż Pożarna apeluje do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:
- W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
- W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
- Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
- Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
- Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
- 0 – brak zagrożenia,
- I – zagrożenie małe,
- II – zagrożenie duże; bądź ostrożny,
- III – zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.
Źródło: Państwowa Straż Pożarna