Kategorie

Zakończyły się XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. 25 medali dla Polaków

W niedzielę zakończyła się trwająca od 24 sierpnia rywalizacja parasportowców w Tokio. W stolicy Japonii wystąpiło 89 reprezentantów Polski, którzy wystartowali w 12 dyscyplinach. Polscy paraolimpijczycy zdobyli 25 medali (siedem złotych, sześć srebrnych i dwanaście brązowych). Dało im to 17. pozycję w klasyfikacji medalowej. Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk biało-czerwoną flagę poniósł badmintonista – Bartłomiej Mróz.

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

Najwięcej medali Polakom przyniosły takie dyscypliny jak: paratenis stołowy i paralekkoatletyka (rzut maczugą, rzut dyskiem, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal, bieg na 100 m, bieg na 200 m, bieg na 1500 m). W klasyfikacji pierwszej z nich z siedmioma medalami zajęliśmy czwarte miejsce, zaś w drugiej – z jedenastoma krążkami znaleźliśmy się na dziewiątej pozycji. Medale zdobyliśmy również w paraszermierce, parakolarstwie, podnoszeniu ciężarów (kat. do 45 kg; kat.+ 86 kg) , parapływaniu (400 m stylem dowolnym) i parastrzelectwie (pistolet, 25 m).

– Karolina Kucharczyk w skoku w dal (T20);

– Renata Śliwińska w pchnięciu kulą (F40).

Srebro trafiło do:

– Adriana Castro w paraszermierce (szabla, kat. B);

– Michała Derusa w biegu na 100 m (T47);

– Rafała Czupera w paratenisie stołowym (kl. 2);

– Lucyny Kornobys w pchnięciu kulą (F37);

– Róży Kozakowskiej w pchnięciu kulą (F32);

– Szymona Sowińskiego w parastrzelectwie sportowym (pistolet 25 m, SH1).

– Oliwia Jabłońska w parapływaniu na 400 m stylem dowolnym (S10);

– Renata Kałuża w parakolarstwie szosowym w wyścigu indywidualnym na czas (kat. H 1-3);

– Alicja Jeromin w biegu na 200 m (T47);

– Marcin Polak i jego przewodnik Michał Ładosz w parakolarstwie torowym w wyścigu na 4000 m na dochodzenie (kat. B).

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio obfitowały w liczne polskie rekordy. Rekordy życiowe ustanowili: Bartosz Górczak w konkursie pchnięcia kulą (F53) – 7,98 m; Kamil Otowski w pływaniu na 200 m stylem dowolnym (kat. S2) – 4:22,63 s; Jagoda Kibil w biegu na 200 m (T35) – 31,75 s; Mirosław Madzia w konkursie pchnięcia kulą (F11) – 12,59 m; Michał Kotkowski w biegu na 400 m (kl. T37) – 50,60 s (do podium zabrakło mu zaledwie 0,17 s) oraz w biegu na 200 m – 23,12 s.

Rekord świata pobiła mistrzyni paraolimpijska w rzucie maczugą (F32) – Róża Kozakowska – 28,74 m. Z kolei nowe rekordy Europy należą do: srebrnego medalisty w biegu na 100 m (T47) – Michała Derusa – 10,61 s; Joanny Mazur i jej przewodnika Michała Stawickiego w biegu na 1500 m (T11), w którym zajęli 4. miejsce – 4:48,74 s; Alicji Jeromin w eliminacjach biegu na 100 metrów (T47) – 12,19 s oraz w finale biegu na 200 m – 25,05 s.

Rekordy paraolimpijskie wyznaczyły Renata Śliwińska (F40) w rzucie dyskiem – 24,70 m i pchnięciu kulą – 8,75 m oraz Karolina Kucharczyk (T20) w skoku w dal – 6,03 m.

Mimo braku medali bardzo dobre występy odnotowali m.in.: Grzegorz Lanzer (w podnoszeniu ciężarów w kat. do 65 kg) wycisnął 166 kg i zajął 4. miejsce; Rafał Wilk (w parakolarskiej jeździe na czas – H4), któremu do podium zabrakło zaledwie 11 s; Dominika Putyra i Ewa Bańkowska (w parakolarskiej jeździe na czas), które brązowy medal przegrały o 10 s; Łukasz Mamczarz (w skoku wzwyż – kat. T63) zajął 4. miejsce z najlepszym wynikiem w tym sezonie (1,80); Joanna Oleksiuk (w pchnięciu kulą – F33) z wynikiem 6,40 m zajęła 5. lokatę; Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław (w rywalizacji tandemów ze startu wspólnego na dystansie 92 km) zajęły 4. miejsce; Katarzyna Kozikowska (w parakajakarskim finale na 200 m – kl.3) była na 4. pozycji, a do brązu zabrakło jej zaledwie 0,4 s; Tomasz Pauliński (w pchnięciu kulą – F34) uzyskał najlepszy wynik w tym sezonie (11,09 m) i do trzeciego miejsca zabrakło mu 27 cm.