reklama
Kategorie

Zakopane pokryte śniegiem! W nocy spadło sporo białego puchu

Szlaki w Zakopanem pokryte są kilkucentymetrową warstwą świeżego mokrego śniegu. Na leśnych odcinkach szlaków miejscami jest ślisko – błoto pośniegowe. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Powyżej górnej granicy lasu panują w dalszym ciągu warunki zimowe.

 

reklama

 

W jakiej cenie kiełbasa wyborcza? Która najlepsza? Odpowiedzi w TOP 5 SILESIA FLESZ

reklama

Śnieg jest ciężki, mokry i przepadający, powyżej niewielkie świeże depozyty nawianego śniegu. Wędrowanie w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC). W partiach szczytowych i graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.

Apelujemy o niewchodzenie na tafle tatrzańskich stawów. Lód jest już w wielu miejscach bardzo cienki i z łatwością może się załamać – czytamy w komunikacie TOPR.

Zagrożenia
  • Poślizgnięcie się na śniegu, zalegającym w wyższych partiach Tatr, grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Umiejętne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) w tych warunkach może okazać się niezbędne.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
  • Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Drzewa i gałęzie mogą się również łąmać pod ciężarem dużych ilości śniegu. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.
  • Wiosenne roztopy i wzrost opadów spowodowały, że do systemu wodnego doprowadzane jest coraz więcej wody, co może skutkować lokalnymi podtopieniami.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button