reklama
Kategorie

Groźny wirus w woj. śląskim! Kolejny przypadek odnotowano w Sosnowcu. To już epidemia?

reklama

Zapalenie wątroby typu A zaatakowało w Sosnowcu. Od początku roku w mieście odnotowano 70 przypadków zachorowań. W ubiegłym roku w całym regionie było ich zaledwie trzy.

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – czyli choroba tzw. brudnych rąk zaatakowała w Sosnowcu. W zeszłym roku odnotowano zaledwie trzy przypadki tej choroby w całym województwie śląskim. W tym roku do połowy września było ich blisko sto. Najwięcej w Sosnowcu, Katowicach i Dąbrowie Górniczej. Objawami są bóle jamy brzusznej, zażółcenie skóry, wymioty, biegunka.

 

reklama

W ubiegłym roku w całym województwie śląskim odnotowano 3 zachorowania, w tym roku ponad jest już ponad 140 takich przypadków. Ostatnie dwa tygodnie września przyniosły 50 nowych zachorowań. Kto jest szczególnie narażony? To ryzyko występuje u personelu medycznego, spożywanie pokarmów w zakładach zbiorowego żywienia. Wirusa, którego rozwój może trwać nawet 50 dni – przenosi człowiek. Przed chorobą może ustrzec przede wszystkim mycie rąk.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

 

-Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest to choroba tzw. brudnych rąk. Choroba przenoszona tzw. drogą fekalno- oralną, czyli przez drogę pokarmową przy braku zachowania higieny osobistej. Niestety, coraz większy odsetek pacjentów to młodzi ludzie, którzy mieszkają tutaj, wrócili z jakichś pobytów zagranicznych i niestety tam jest możliwy kontakt z tego typu schorzeniem – podkreśla Dr n. med. Lucjan Kępa, oddział obserwacyjno- zakaźny i hepatologii zakaźnej Szpitala nr 1 w Bytomiu.

 

Wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna w Katowicach na razie nie jest w stanie określić źródła problemu. Apeluje o wzmożoną profilaktykę – gotowanie wody do picia, mycie, a nawet wyparzanie żywności, a przede wszystkim częste mycie rąk. Jednocześnie osobom szczególnie narażonym na zarażenie, zaleca szczepienie. -Do grup ryzyka należą przede wszystkim osoby z chorobami przewlekłymi, również te osoby, które mają kontakt z pacjentami, czyli pracownicy podmiotów leczniczych, szpitali, ale również te osoby, które korzystają z zakładów zbiorowego żywienia, które dużo podróżują, nie tylko poza granice polski, ale i w Polsce – przestrzega Renata Cieślik-Tarkota, Kierownik oddziału epidemiologii, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Koszt kompleksowych szczepień przeciwko WZWA na okres 20 lat to około 400-u zł. (Monika Herman)

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button