Silesia Flesz najnowsze informacjeśrodowiskoTechnologieTVS VIDEO
Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę WIDEO
Bohater, duma narodu Polski, król Racibórz Wielki czy superman – takich entuzjastycznych opinii w internecie, a także polskiej i zagranicznej prasie nie brakuje. Chodzi tu oczywiście o zbiornik Racibórz Dolny, który po kilkutygodniowych zmaganiach odchodzi na tymczasowy urlop. Czeka go przegląd techniczny, a także czyszczenie, tak by wkrótce znów wrócić do pracy. Karolina Komada.
Pracował piętnaście dni. Przechwycił całą falę wezbraniową, czyli około 147 milionów metrów sześciennych, przez co stał się symbolem bezpieczeństwa i ochrony przed klęską żywiołową.
-No, jest superbohaterem. Gdyby nie budowa tego zbiornika, nie wiadomo co by było w tym roku, czy nie byłoby gorzej niż w 1997 roku, a przeżyłam tę powódź.
– Czyli pamięta pani?
-Tak, tak. Miałam 17 lat, więc dużo wojska i dużo strat, ludzi. W tym moja rodzina też straciła wszystko. Nikomu bym tego nie życzyła – mówi Katarzyna, mieszkanka Raciborza.
Powódź z 97. zapisała się w pamięci wielu mieszkańców powiatu raciborskiego. Nic dziwnego, że kilkunastodniowe zmagania zbiornika są nieustannie chwalone.
-Tak spisał się, bo nie było powodzi w Raciborzu i Opolu i innych okolicach -mówi Lech, mieszkaniec Raciborza.
-Uratował wielu ludzi. Nie ucierpieli jak w 1997 roku. Chociaż wiadomo Kłodzko i te okolice to ucierpieli, szkoda tych ludzi, ale jednak nas to uchroniło – mówi Gizela, mieszkanka Raciborza.
Uchronił ludzi wraz z sąsiadującym polderem Buków, który przyjął ponad 55 milionów metrów sześciennych wody. Tym samym wykorzystując całą swoją pojemność, a Racibórz Dolny 80% pojemności. Zanim przejdzie na zasłużony urlop, musi przejść prace techniczne.
-Nieco poturbowany po walce, po takim starciu z wielką wodą w tej chwili przejdzie niezbędne i wynikające również z przepisów prawa obligatoryjne kontrole, zarówno oceny jego stanu technicznego, jak i bezpieczeństwa. W tej chwili już trwają prace porządkowe, które są konieczne, ponieważ napływająca do zbiornika woda przyniosła różne odpady. Są to wiatrołomy czy całe konary drzew, ale są też przedmioty użytku codziennego np. gospodarstwa domowego – mówi Linda Hofman, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Superbohater po wyczyszczeniu i po przejściu przeglądu technicznego będzie mógł wrócić do swoich codziennych obowiązków.