Zbiorniki na deszczówkę biją na Śląsku rekordy popularności. I są na nie dopłaty!
Wygląda niepozornie, a daje spore oszczędności. Zbiornik na deszczówkę. Taka forma ekologii, a przy okazji oszczędności cieszy się w woj.śląskim coraz większą popularnością.
Jak być wójtem, ale na wiecu już nim nie być? Sprawdź w TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!
-Ogródek jest taki powoli upiększany i potrzebujemy wodę do podlewania rożnych kwiatów i wszystkich roślin, które się tutaj znajdują, dlatego zapotrzebowanie na wodę jest dość duże i chodzi o to, żeby nie zużywać tej wody miejskiej, tylko korzystać z tego co nam natura daje. Dlatego pozwoliliśmy sobie wystąpić o dotację do Urzędu Miasta – mówi Bogusław Puchalik, mieszkaniec Bielska-Białej.
Ta została przyznana i system zbierania wody deszczowej już funkcjonuje. W Bielsku-Białej program „Bielsko-Biała łapie deszcz” działa od kilku miesięcy. Mieszkańcy mogą dostać do 1000 złotych w przypadku zbiorników naziemnych o pojemności nie mniejszej niż 300 litrów i do 3 000 złotych w przypadku zbiorników podziemnych o pojemności nie mniejszej niż 1 000 litrów. Program cieszy się ogromną popularnością.
-Mogę nawet powiedzieć, że ta popularność nas przerosła w pewnym momencie. Dlatego program został wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej naszego miasta i będzie kontynuowany w latach następnych. Przewidujemy corocznie kwotę około 2 mln złotych na ten cel – wyjaśnia Danuta Przybyło, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii UM w Bielsku-Białej.
W Bielsku już złożono ponad 1 800 wniosków. Mieszkańcy wnioski składać mogą do 31 lipca. Teraz jednak przed podobną szansą stają mieszkańcy innych miast. Wszystko dzięki programowi „Moja woda”. Wnioski można składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
-Polega na dofinansowaniu do 5 000 złotych i nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych takiego przedsięwzięcia dla wszystkich właścicieli, współwłaścicieli domów jednorodzinnych, aby właśnie na tych swoich nieruchomościach taką wodę opadową, wodę deszczową gromadzili i wykorzystywali powtórnie – mówi Tomasz Bednarek, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.
Aby otrzymać dofinansowanie zbiornik musi mieć pojemność minimum dwóch metrów sześciennych. Program ma być realizowany do 2024 roku. W sumie w skali całego kraju przeznaczono na dofinansowanie 100 mln złotych.
autor: Sandra Hajduk
Andrzej Duda złożył swój podpis pod projektem zmiany konstytucji
Już po koronawirusie? Kopalnie na Śląsku wznawiają wydobycie [WIDEO]
Gliwice: Samochód spadł ze skarpy na DTŚ i wpadł do stawu! W środku były 3 osoby [WIDEO]