Zbliżają się obchody Europejskiego Miasta Nauki
Tydzień Zimna, Skarbów, Rysunku, Żywności i Sztucznej Inteligencji – to tylko pięć z pięćdziesięciu tygodni w Mieście Nauki, które w przyszłym roku rozpoczną obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024. A w programie, m.in. morsowanie, rzeźbienie w lodzie, pokazy kulinarne z użyciem ciekłego azotu, warsztaty zero waste i programowanie z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji. Uroczysta inauguracja obchodów odbędzie się w najbliższy weekend podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.
To dopiero zapowiedź tego, co wydarzy się w przyszłym roku. Czegoś co ma trafić do dziesiątek tysięcy odbiorców i pokazać, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to już nie huty i kopalnie.
Po pierwsze promuje Katowice jako niezwykle prężny, jeden z najmłodszych ośrodków akademickich w Europie, o ogromnym potencjale. Jak popatrzymy na potencjał ludzki, bo oczywiście jak popatrzymy – Katowice jako miasto są maleńkie, natomiast jak popatrzymy na całą aglomerację, metropolię, cały region, nawet szerzej niż region – śląskość, to wydaje mi się że mamy tu ogromny potencjał. – mówi Anna Budzanowska – pełnomocnik prezydenta Katowic ds. Europejskiego Miasta Nauki Katowice.
Na który składa się 7 publicznych i kilkanaście prywatnych uczelni. Do tego firmy z branży nowych technologii oraz te, związane z przemysłem. Inauguracją obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 będzie Śląski Festiwal Nauki, który od soboty do poniedziałku obędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Kiedy tylko rozumiemy działanie rzeczywistości, rozumiemy funkcjonowanie. Czy to jest wzór matematyczny, czy to jest przyrząd, czy to jest rozumienie znaczenia tekstu, pojawia się w nas taki rodzaj ulgi i uśmiechu. I tego będzie pełno na tym festiwalu, zapraszam państwa, zarówno po stronie tych którzy to prezentują jak i tych, którzy chcą to zrozumieć i zbliżyć się do tego. – mówi prof. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Okazji do zbliżenia się do nauki będzie w najbliższym roku bardzo dużo.
Przyszły rok, 2024, został podzielony na 50 tygodni. Tak naprawdę powinniśmy o tym myśleć, że coś takiego się jeszcze nigdy nie wydarzyło w Polsce, i chyba tylko kilka razy na świecie. Mianowicie 50 festiwali popularnonaukowych – jeden się zaczyna, drugi się kończy. Następny się zaczyna, kolejny się kończy. Tydzień w tydzień. – mówi dr Łukasz Lamża – dyrektor kreatywny Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Dzień w dzień coś nowego, ciekawego, odkrywczego.
Autor: Magda Sincewicz