reklama
Wiadomość dnia

Roboty opanowały MCK w Katowicach. To Śląski Festiwal Nauki! [WIDEO, ZDJĘCIA]

reklama

Zbiera piłki i chętnie coś człowiekowi przyniesie. Robot Hektor trochę przypomina psa, choć na polecenia nie reaguje. I zadziwia uczestników 4. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach

 

 

TOP 5 Silesia Flesz bije kolejne rekordy z WOŚP i pyta kto i po co bije kota?!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

reklama

-Jeżeli chciałoby się takie coś zastosować do przemysłu, trzeba by było zastosować porządniejsze komponenty. Aczkolwiek pokazuje to, że można dużo zrobić, które potem można wykorzystać w przemyśle, a z takich rozwiązań domowych – może nam coś przywieźć jak mu powiemy co. Jest przydatny – mówi Artur Zawada, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Ten robot potrafi napełnić szklankę. Mimo że robotyzacja to kierunek, od którego nie ma odwrotu, ludzie nie powinni się obawiać, że zostaną zastąpieni maszynami. Przynajmniej, nie wszyscy.

-Nie wypiera, bo inni ludzie są potrzebni na przykład do programowania tych robotów, do obsługi stanowisk, w których te roboty pracują, więc to nie jest tak, że ludzie nie będą mieli pracy, ponieważ roboty zastąpią ich całkowicie, tylko ktoś będzie musiał wcisnąć ten przycisk, kontrolować czy wszystko działa dobrze – mówi Natalia Horodecka, Kuka.

Te i wiele innych wynalazków można było zobaczyć podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Np. ten stół anatomiczny to tak naprawdę duży tablet. Wykorzystywany jest na uczelni medycznej w zajęciach z anatomii.

Te i wiele innych wynalazków można było zobaczyć podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Np. ten stół anatomiczny to tak naprawdę duży tablet
Te i wiele innych wynalazków można było zobaczyć podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Np. ten stół anatomiczny to tak naprawdę duży tablet

-Oprócz zadanych obrazów, które występują w tym stole, mamy też możliwość wczytywania obrazów z tomografii komputerowej, z rezonansu magnetycznego i pokazanie im, zwizualizowanie patologii, które znajdują się w organizmie – dzięki temu mają możliwość zapoznania się z daną jednostką chorobową mówi Marcin Krzewski, Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach.

Znalazło się też coś z zakresu kryminalistyki – daktyloskopia, czyli identyfikacja człowieka na podstawie linii papilarnych, które kształtują się już w 5. miesiącu życia płodowego.

-Pokazujemy tutaj techniki zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia. Wykorzystujemy różne proszki w zależności od tego na jakiej powierzchni znajdziemy taki ślad linii papilarnych. Musimy dobrać odpowiednią metodę, żeby ostrożnie zabezpieczyć – mówi Karolina Grabowska, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie.

Jak mówią organizatorzy – to nie jest wydarzenie wyłącznie dla dzieci.

-My pamiętamy o tym, żeby przygotować program także dla rodziców, dla osób nieco starszych po to, żeby pokazać, że nauka może być fascynująca w każdym wieku – mówi Radosław Aksamit, Śląski Festiwal Nauki w Katowicach.

W niedzielę w trakcie dnia rodzinnego Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziły 23 tysiące osób.

 

autor: Radosław Nosal
W niedzielę w trakcie dnia rodzinnego Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziły 23 tysiące osób
W niedzielę w trakcie dnia rodzinnego Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedziły 23 tysiące osób

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Borys Budka nowym szefem PO. Dziś w Katowicach zdradził swoje plany

Koncert Dzień Babci i Dziadka z Telewizją TVS – tak bawiliśmy się w DMiT w Zabrzu!

Szok! 19-latka zabiła swojego ojczyma. Tragedia w Bobrownikach

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button