reklama
REKLAMA
Kategorie

Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu

reklama

Na dziedzińcu Zamku Królewskim w Warszawie w piątek (13.07) zebrało się Zgromadzenie Narodowe.

 

 

Podczas uroczystości orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Wydarzenie to jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 550-lecia polskiego parlamentaryzmu.

reklama

Zgromadzenie Narodowe poprzedza uroczysta msza św., pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Homilię wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Możemy być dumni z naszej tradycji i kultury parlamentarnej, jako jednej z najstarszych w Europie i w przeszłości najpełniej rozwiniętych” – podkreślił marszałek Sejmu Marek Kuchciński w komunikacie opublikowanym na stronie Sejmu. Jak wskazał, „Polska jest jednym z państw na świecie, w którym stosunkowo wcześnie rozwinął się parlamentaryzm i stał się on cechą systemu politycznego”.

Kancelaria Sejmu zaznaczyła, że uroczystości na Zamku Królewskim odnoszą się do wydarzeń historycznych. „Dokładnie 550 lat temu – 13 lipca 1468 r. – odbył się sejmik generalny w Kole, który poprzedzał pierwszy w polskiej historii dwuizbowy Sejm Walny w Piotrkowie, 9 października 1468 r.” – podkreślono.

 

„Tę datę jako początek Sejmu wymienił Jan Długosz, ale w XIX w. historycy nie zawierzyli temu dziejopisowi. Historia, jako nauka jest żywa i na przełomie XX i XXI w. nastąpiła weryfikacja ustaleń naukowych, dlatego w 2018 r. świętujemy 550. Rocznicę” – dodał marszałek Sejmu.

Kontrowersje wśród części polityków opozycji

W Zgromadzeniu Narodowym nie weźmie udziału klub Platformy Obywatelskiej. Lider PO Grzegorz Schetyna jako powód takiej decyzji podał „niszczenie demokracji przez PiS”. Poinformowało, że PO w piątek zorganizuje uroczyste posiedzenie klubu, na które zaprosi m.in. byłych parlamentarzystów partii.

Zdaniem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego PO bojkotując ZN kwestionuje tradycję polskiego parlamentaryzmu. Podkreślił, że to wydarzenie ma charakter ponadpartyjny. W Zgromadzeniu udziału nie weźmie również Nowoczesna. Natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe zapowiedziało udział w uroczystości.

Zgromadzenie Narodowe zostało poprzedzone III Szczytem Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej „#EUROWAW2018”, który zagościł w Sejmie i Senacie 12 lipca.

Uczestnicy wydarzenia dyskutowali m.in. o wzmocnieniu współpracy parlamentarnej, która jest szansą dla rozwoju regionu, zwłaszcza w dziedzinie energetyki oraz polityki transportowej. Omawiana będzie także rola parlamentów w polityce międzynarodowej, zrównoważonego rozwoju, współpracy regionalnej oraz polityki migracyjnej.

W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją, prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.
(źr:TVP Info)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button