Źle zaparkujesz w Katowicach? Auto może zniknąć. Straż Miejska przestaje się cackać w tańcu
Koniec pobłażania, grożenia paluszkiem, rozdawania ulotek i grzecznego proszenia. Od teraz złe parkowanie w Katowicach oznacza same kłopoty – od mandatów po nawet odholowanie samochodu. A co za tym idzie – spore koszty dla tych, którzy parkują jak święte krowy jak i gdzie popadnie. Akcja „Wyzwanie: parkowanie” wchodzi w decydującą fazę.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
Mandaty, blokady na koła, a w skrajnych przypadkach nawet odholowanie samochodu. Akcja „Wyzwanie: parkowanie!” wchodzi w fazę dyscyplinującą kierowców. Każda osoba parkująca w sposób nieprawidłowy lub nielegalny od dziś nie może już liczyć na taryfę ulgową, a Straż Miejska oraz Policja będą karały „miszczów parkowania”.
– Za nami pierwsza faza akcji „Wyzwanie: parkowanie!” w Śródmieściu i Koszutce, podczas której kierowcy otrzymywali mandaty-ulotki informujące o akcji oraz możliwych karach za nieprawidłowe parkowanie. Od jej rozpoczęcia Straż Miejska interweniowała aż 521 razy i rozdała blisko 2000 ulotek. Mam nadzieję, że każdy, kto otrzymał taki mandat, weźmie to sobie do serca i będzie parkował w sposób zgodny z przepisami. Od dziś kończymy z przymykaniem oka i rozpoczynamy dyscyplinowanie kierowców poprzez prawdziwe mandaty, blokady na koła, a w skrajnych przypadkach nawet odholowanie samochodu. Do strażników miejskich dołączą także policjanci, aby te działania były prowadzone jeszcze sprawniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– Ten etap akcji nie ma daty końcowej, a działania prowadzone będą do skutku, czyli do momentu, w którym kierowcy zaczną parkować jak należy. W ramach akcji prowadzone będą także działania rewitalizacyjne. W 22 wskazanych miejscach, punktowo uporządkujemy rozjeżdżoną zieleń – dodaje prezydent.
W tej fazie, do akcji dołączyli policjanci z Katowic, którzy będą wspierali działania strażników miejskich. – Nasze zadanie to dyscyplinowanie kierowców. Będziemy wykorzystywali wszystkie dostępne środki, dlatego też osoby parkujące w sposób nieprawidłowy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Działając wspólnie możemy skuteczniej reagować na wszelkie przypadki łamania przepisów i utrudniania ruchu pieszego, czy kołowego – mówi Agnieszka Żyłka, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.
Od 4 maja mieszkańcy mają możliwość oznaczania miejsc na specjalnej mapie, w których problemy z nieprawidłowym parkowaniem występują najczęściej oraz dołączenie do nich fotografii z „miszczami parkowania”. Autorzy zdjęć przedstawiających najbardziej jaskrawe i „oryginalne” przykłady „miszczów parkowania” zostaną nagrodzeni gadżetami miejskimi. Mapa dostępna będzie na stronie wyzwanieparkowanie.katowice.eu.
Po 10 maja akcja przeniesie się także na inne dzielnice. – Wystosowałem zaproszenia do Rad Jednostek Pomocniczych, które będą mogły umówić się ze Strażą Miejską na spacer po dzielnicy, aby sporządzić mapy miejsc, gdzie najczęściej łamane są przepisy związane z parkowaniem. Właśnie te obszary zostaną objęte szczególnym nadzorem Straży Miejskiej. W tych działaniach nie zależy nam na osiągnięciu jednorazowych efektów tylko wdrażaniu trwałych nawyków – zapowiada prezydent Marcin Krupa.
28 kwietnia ruszyła także akcja „Zielone? Nie parkuję!”. Mieszkańcy mogą zgłaszać zieleńce, które są notorycznie rozjeżdżane przez samochody. Następnie, w każdej z 22 dzielnic, zostanie wybrane jedno miejsce, które zostanie zrewitalizowane przez Zakład Zieleni Miejskiej, przy współpracy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w taki sposób, by utrudnić wjazd samochodów.
Równolegle do działań w terenie prowadzona jest kampania edukacyjna dla mieszkańców. Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych pojawiają się krótkie spoty pokazujące konsekwencje nielegalnego lub nieprawidłowego parkowania. Utworzone zostało także wydarzenie na FB, gdzie można znaleźć bieżące informacje związane z akcją „Wyzwanie: parkowanie!”. LINK: https://bit.ly/3dYmZsH
– Przeprowadzenie akcji „Wyzwanie: parkowanie!” jest konieczne, bo jak pokazują codzienne obserwacje i nasze statystyki, wielu kierowców parkuje w miejscach do tego niewyznaczonych, blokując ruch pieszy, utrudniając dojazd do budynków pojazdom służb miejskich lub ratunkowych, czy rozjeżdżając zieleń – mówi Piotr Piętak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.
red: W.Żegolewski źródło: UM Katowice
Od teraz szczepionki na covid już dla wszystkich. A od kiedy dla 16 i 17-laktów?
Ciepły początek tygodnia. Od środy burze i ochłodzenie [PROGNOZA POGODY]
Katowice będą tęczowe. Marsz Równości ma zgromadzić tłumy zwolenników LGBT