RegionWiadomość dniaZdrowie

Od teraz szczepionki na covid już dla wszystkich. A od kiedy dla 16 i 17-laktów?

Tylko małe ukłucie i już po wszystkim. Urodzony w 2001 roku Jakub Górny z Mikołowa już otrzymał dawkę szczepionki na koronawirusa.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Uważam, że jest to ważne, nie tylko dla młodych ludzi, ale ogólnie dla całego narodu i społeczeństwa. Warto się zaszczepić i tylko na tym skorzystamy. Szybciej poradzimy sobie z pandemią i wrócimy do normalności – mówi Jakub Górny, mieszkaniec Mikołowa.

 

Z podobnego założenia wychodzą inni młodzi ludzie, którzy dzisiaj tłumnie czekali w kolejce przed tym powszechnym punktem szczepień w Sosnowcu.

– Te osoby były jak gdyby pominięte, czekały na swoją kolej. Myślę, że to jest grupa, która jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych i liczę na to, że w najbliższych dniach, nawet nie tygodniach, bardzo znaczną część młodych mieszkańców Sosnowca zaszczepimy – mówi Dariusz Skłodowski, koordynator punktu szczepień w Sosnowcu.

 

Zgodnie z decyzjami rządowymi od wczoraj w systemie do szczepienia rejestrować może się każda pełnoletnia osoba. Jeszcze w tym tygodniu rząd ma podjąć decyzję co ze szczepionkami dla osób młodszych – tych w wieku 16 i 17 lat. Ale szczepienia mają przebiegać jeszcze szybciej, bo dziś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział skrócenie czasu oczekiwania na drugą dawkę. Według badań chęć szczepienia wyraziło około 65 proc. dorosłych Polaków.

– Do tej pory jeśli chodzi o szczepionkę Moderna to były 42 dni, skracamy to do 35 dni, czyli około 5 tygodni. Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizer, to też były 42 dni i tu też skracamy do 35 dni, czyli 5 tygodni. Jeśli chodzi o Astrę Zenecę to zmiana jest największa bo z 84 dni skracamy okres podania szczepionki do 5 tygodni, czyli do 35 dni – mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

 

Sytuacja epidemiczna w województwie śląskim znacznie się poprawiła. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaledwie 241 nowych przypadkach. Lepiej jest też w szpitalach.

– Widać spadek w obłożeniu łóżek COVID-owych w szpitalach na terenie województwa śląskiego. Obecnie ta zajętość jest na poziomie 55 proc. Również nieznacznie, powolutku, ale jednak spada ilość zajętych łóżek respiratorowych, obecnie na poziomie 74 proc. jest ta zajętość – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Rejestrować mogą się już wszyscy. Każdy dorosły może zaszczepić się na koronawirusa
Rejestrować mogą się już wszyscy. Każdy dorosły może zaszczepić się na koronawirusa

Spada liczba zakażeń, znoszone są obostrzenia. Do ich luzowania przygotowują się przedsiębiorcy. Już od 15 maja będzie można korzystać między innymi z ogródków przy restauracjach. Będzie można również organizować imprezy okolicznościowe.

– Od razu jak ogłosili rozporządzenie, że będzie luzowanie, że będziemy się otwierać, na początek na ogródkach, oczywiście z limitem, później także w środku, to już były pierwsze telefony i cały czas dzwonią. Cały czas dzwonią i chcą. No jednak też ilość osób jest minimalna, bo 25 na imprezy jeśli chodzi o ogródek, więc też nie każdemu ta ilość pasuje – mówi Marcin Czak, Mega Pizza w Jaworznie.

Dziś minister Dworczyk zapewniał, że w ciągu najbliższych tygodni problemem nie będzie już dostępność szczepionek, a zachęcanie Polaków, aby je przyjęli.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Znowu strzelanina na Śląsku! Tymczasem podczas policyjnego pościgu [ZDJĘCIA]

Jedni puchary już mają, drudzy się o nie biją. Raków Częstochowa podejmie Piasta Gliwice

Dziewczyna z Rudy Śląskiej może zarządzać karierami mega-gwiazd muzyki z całego świata!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close